Studium, kolej i drogi
Sesja rozpoczęła się od prezentacji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, Krzysztofa Wujczyka. Przedstawił on problemy, z jakimi boryka się na co dzień inspekcja, a także omówił jej obecne działania. Radni postanowili, że wrócą do dyskusji nad prezentacją podczas spotkań w komisjach. Mariusz Rosik (niezrzeszony) poprosił o zdjęcie z obrad zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Argumentował, że radni w komisji do spraw integracji, planowania przestrzennego i klimatu jednogłośnie zagłosowali za przeniesieniem tej uchwały o miesiąc, na następną sesję. - W studium nie wpisano przystanku kolejowego dla osiedla Leśnego i os. Leśny Dwór. To jest odpowiedni moment, by ten zapis uaktualnić - tłumaczył Marcin Pabierowski z Koalicji Obywatelskiej. Wniosek jednak odrzucono i ostatecznie przyjęto studium. Sytuację wyjaśnili zastępcy prezydenta: Dariusz Lesicki i Krzysztof Kaliszuk. - Można było wcześniej zgłosić te propozycje. 30 dni może nie wystarczyć na udzielenie odpowiedzi przez Polskie Linie Kolejowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w nowym studium wpisać przystanek kolejowy na os. Leśny Dwór - mówił D. Lesicki. - Jesteśmy w trakcie konsultacji strategii komunikacji i nie ma najmniejszego problemu, żeby zarówno w niej, jak i w przygotowanym nowym studium, znalazły się te dwa przystanki kolejowe.
- Natomiast zmiana studium wynika z konieczności natychmiastowego zakończenia prac nad małymi studiami. To wymóg Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego - zaznaczył K. Kaliszuk.
Radni przegłosowali również zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego dla os. Mazurskiego oraz w rejonie kąpieliska przy ul. Botanicznej. Radny Pabierowski dopytywał m.in. o możliwość budowy kładki nad drogą w rejonie Dzikiej Ochli. - To są elementy techniczne samej inwestycji, plan o tym nie mówi. Spróbujemy zweryfikować, czy kładka będzie potrzebna i jak to będzie wyglądało cenowo - odpowiedział D. Lesicki.
Zmieniła się również kategoria dwóch odcinków drogi z wojewódzkiej na powiatową. - Kilka miesięcy temu mieszkańcy sołectw poprosili, by uspokoić ruch i zwiększyć bezpieczeństwo na drodze numer 279. Sejmik województwa przychylił się do części naszych wniosków. Droga od ronda przy S3 do Starego Kisielina, a stamtąd do Jan i Zawady oraz droga Racula-Drzonków-Kiełpin-Ochla od stycznia 2022 r. staną się drogami powiatowymi. Niestety sejmik nie podjął takiej samej uchwały w stosunku do drogi przez Czarkowo i Łężycę, która nadal pozostanie drogą wojewódzką - podsumował K. Kaliszuk. Dzięki podjęciu tej uchwały będzie można odpowiedzieć na wnioski mieszkańców i wprowadzić proponowane przez nich rozwiązania. - Mieszkańcy Raculi i Drzonkowa będą zadowoleni! Nie wykluczymy całkowicie przejazdów samochodów ciężarowych, ale będziemy mogli wprowadzić odpowiednie spowolnienia - podkreślił Wiesław Kuchta, radny Zielonej Razem. K. Kaliszuk przypomniał również o obietnicy zakazu ruchu ciężarowego na odcinku Racula-Drzonków po oddaniu do użytku obwodnicy południowej.
(ap)