Studiuj z pasją informatykę - pracy nie zabraknie
Mówiąc o informatyce, trzeba brać uwagę dwa obszary: rozwiązania sprzętowe oraz oprogramowanie. Naturalnie, w dzisiejszym świecie potrzebna jest specjalizacja. Z jednej strony wiele opracowanych rozwiązań informatycznych jest dostępnych dla każdego. Z drugiej strony, ich dalszy rozwój wymaga już znacznej wiedzy. Na kierunku informatyka jest kilka specjalizacji obejmujących te dwa główne obszary. Popularnością cieszy się kierunek mocno zorientowany na programowanie. Praca w sektorze IT nadal oferuje ogromne możliwości dla programistów. W ramach naszych kierunków studiów oferujemy naukę głównych języków programowania począwszy od ANSI C oraz C++, poprzez Javę, platformę .NET i język C#, aż do mniej znanych języków programowania jak Erlang, który jest ważnym elementem współczesnych sieci telefonii komórkowej.
Istotnym obszarem współczesnej informatyki jest sztuczna inteligencja. Korzystamy z niej na co dzień, np. pod postacią automatycznych tłumaczy, asystentów wspomagających bezpieczną oraz autonomiczną jazdę samochodem, robotów wyręczających przy żmudnej lub niebezpiecznej pracy oraz w ochronie zdrowia, gdzie sztuczna inteligencja wspomaga diagnostykę chorób.
Dziś każdy informatyk/programista musi mieć wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu budować systemy informatyczne oparte o techniki sztucznej inteligencji. Szczególny nacisk położony jest na zagadnienia sztucznych sieci neuronowych oraz uczenia głębokiego, które odnoszą duże sukcesy w rozpoznawaniu obrazów oraz przetwarzaniu języka naturalnego. Podczas zajęć w laboratoriach studenci poznają narzędzia programistyczne do implementacji sztucznej inteligencji oraz programują aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Instytut oferuje także naukę nowoczesnej grafiki komputerowej, co obejmuje techniki rozszerzonej oraz wirtualnej rzeczywistości. Technologie te coraz częściej są obecne w codziennym życiu, co również dostrzegają i eksplorują tacy giganci jak Microsoft - poprzez okulary HoloLens, czy Facebook - w ramach konceptu Metaverse. Stąd umiejętność tworzenia grafiki 3D i jej animacja są kluczowymi umiejętnościami wymaganymi na rynku pracy.
Studenci w ramach zajęć poznają podstawy modelowania, teksturowania i animacji z wykorzystaniem nowoczesnych stacji roboczych, jak i oprogramowania, które jest standardem w przemyśle rozrywkowym. W laboratoriach, poza klasycznymi zestawami komputerowymi, studenci mają dostęp do okularów VR i AR oraz kontrolerów, na których mogą nie tylko uczyć się ich obsługi, ale też opracowywać nowe algorytmy w ramach prac inżynierskich i magisterskich.
Studenci mają okazję, jeszcze w trakcie nauki, współpracować z takimi firmami jak Metapack. - Warto stawiać na młodych, ambitnych i zdeterminowanych do wejścia w świat IT studentów UZ. Od kilku lat współpracujemy w ramach akademii, staży, praktyk, laboratorium, by wspólnie z kadrą akademicką wspierać wchodzących na rynek pracy młodych adeptów nauk informatycznych - dodaje przedstawiciel firmy.
Pracownicy Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych