Studia dla osób ciekawych siebie i innych
Psychologia jest nauką społeczną ukierunkowaną na rozumienie mechanizmów funkcjonowania człowieka w różnych kontekstach środowiskowych i w różnych aspektach jego rozwoju. To dyscyplina nie tylko naukowa, ale również praktyczna, odpowiadająca na wiele problemów i współczesnych wyzwań. Psychologia szuka odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek i jaka jest jego natura. Opisuje i wyjaśnia mechanizmy rządzące ludzką psychiką i zachowaniem. Studia psychologiczne są dla osób ciekawych siebie i innych, empatycznych, wrażliwych, gotowych pracować z ludźmi i wspierać ich w rozwoju osobistym i zawodowym.
Psychologa można spotkać w różnych miejscach. Na przykład: w szkole, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w szpitalu, w wojsku, w przedszkolu, korporacji ale i w czasie szkoleń czy w procesie tworzenia filmu lub gier komputerowych. To jak spotkanie z psychologiem wygląda, zależy od celu spotkania, miejsca i jego kontekstu. Inaczej wygląda wizyta u psychologa, którego celem będzie postawienie diagnozy (na przykład o problemach rozwojowych), inaczej u psychologa doradcy zawodowego czy zajmującego się rekrutacją lub wspieraniem rozwoju w środowisku pracy, a inaczej na przykład u psychologa pracującego w poradni zdrowia psychicznego.
Aby tytułować się psychologiem, należy skończyć pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia lub studia łączone (licencjat 3+2 na tym samym kierunku). Kierunek psychologia na Uniwersytecie Zielonogórskim od samego początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem maturzystów. Rocznie studia psychologiczne kończy średnio około 100 studentów i większość z nich znajduje pracę w zawodzie lub na stanowiskach pokrewnych. Co charakteryzuje zielonogórską psychologię, to połączenie doskonałej kadry profesorskiej, która często przyjeżdża z najlepszych polskich uniwersytetów (są to rozpoznawalne osobowości świata psychologii i szerzej nauki) oraz podejście bazujące na doświadczeniu psychologów - praktyków współpracujących z instytutem.
Instytut Psychologii kształci studentów w ramach czterech specjalności: psychologii klinicznej, psychologii pracy, organizacji i zarządzania, psychologii edukacyjnej i wychowawczej oraz psychoseksuologii. Oferowane specjalności pozwalają studentom zgłębić temat, który ich najbardziej interesuje i wybrać program dostosowany do swoich preferencji i planów zawodowych.
Bardzo pozytywnie o studiach wypowiadają się sami studenci i absolwenci: „Dużym atutem studiowania na Uniwersytecie Zielonogórskim kierunku psychologia jest kadra akademicka. Mamy wiele zajęć ze specjalistami w swoich dziedzinach, którzy równocześnie są praktykami, dzięki czemu zajęcia są prowadzone w sposób interesujący, a prezentowane treści poparte fascynującymi przykładami. Warto także dodać, że widać u wykładowców zaangażowanie aby przekazać nam materiał w jak najlepszy sposób.”
Od 2021 r. w instytucie otwarty został konkurs dyrektora na najlepszą pracę magisterską. Nagrody wręczane są 17 listopada, w Międzynarodowy Dzień Studenta. W 2021 r., ze względu na pandemię, uroczystość miała charakter kameralny, w kolejnych latach zostanie połączona z seminarium naukowym będącym wymianą wyników badań i działalności naukowej studentów kierunku.
Pracownicy Instytutu Psychologii UZ