Sesja radnych o planach i środowisku
Spotkanie radnych rozpoczęło się od wystąpienia Przemysława Suska, naczelnika regionalnego wydziału monitoringu z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który złożył raport o stanie środowiska w Zielonej Górze. Mogliśmy dowiedzieć się m.in., że większość zanieczyszczeń powietrza w mieście (ponad 70 proc.) pochodzi ze źródeł komunalnych związanych z ogrzewaniem. Jaka jest skala zjawiska?
- To jest tak, jakby każdy zielonogórzanin wypalił 100 papierosów rocznie - wskazywał Susek. Zaapelował też do radnych o zajęcie się stanem Zimnego Potoku i modernizacją stacji monitoringu przy ul. Wyszyńskiego.
Radni przyjęli program współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi na 2025 r. oraz zgodzili się na zawarcie umowy użytkowania nieruchomości przy ul. Batorego 53 na rzecz Fundacji Rozwoju Edukacji Salomon. Dzięki temu będzie mogło tam powstać liceum ogólnokształcące.
Przegłosowano przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Przylep-Światowa oraz przy ul. Zbigniewa Herberta i Węglowej. Ta druga lokalizacja wywołała szereg pytań radnych, m.in. związanych z przyszłym budownictwem mieszkaniowym i organizacją ruchu drogowego.
- W kwestii zabudowy wielorodzinnej na pewno przeprowadzimy dokładną analizę komunikacyjną. W tym miejscu możemy zaprojektować bardzo funkcjonalne osiedle - wyjaśniał prezydent Marcin Pabierowski. Wtórował mu jego zastępca Paweł Tonder: - Zawsze w takim przypadku przeprowadzamy analizę ruchu. Obecnie wyraźnie widać, że Trasa Aglomeracyjna ma sporą przepustowość - zaznaczył.
Radni zgodzili się, by przekazać część starszego sprzętu straży pożarnej gminie Lubrza. - Z punktu widzenia nowoczesności wyposażenia naszej straży, ten sprzęt nie jest już tak przydatny - podkreślał wiceprezydent Jarosław Flakowski.
(md)