Rusza nabór do miejskich przedszkoli

4 Marzec 2022
Od poniedziałku, 7 marca, można składać elektroniczne wnioski. Rodzice mają na to niecałe trzy tygodnie. W Zielonej Górze jest blisko 5330 maluchów w wieku przedszkolnym. Dla każdego powinno znaleźć się miejsce w placówce.

Można, ale nie trzeba. Prawo do bycia przedszkolakiem dziecko uzyskuje z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy trzy lata. I tak jest aż do „zerówki”, bo sześciolatki mają już obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Na rok szkolny 2022/2023 w Zielonej Górze rekrutację prowadzić będą 33 przedszkola publiczne, w tym 30 prowadzonych przez miasto i trzy prowadzone przez osoby fizyczne lub prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego oraz cztery oddziały przedszkolne zlokalizowane w szkołach podstawowych, tzw. „zerówki” - wylicza Joanna Izydorczyk z Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych zielonogórskiego magistratu.

 

Popularna północ

Żeby dostać się do przedszkola, trzeba być mieszkańcem Zielonej Góry. Co prawda meldunek nie jest wymagany, ale przynajmniej jeden z rodziców musi przedstawić pierwszą stronę PIT-u. To dowód na to, że płaci tu podatki. Największą popularnością wśród zielonogórzan cieszą się placówki położone na północy miasta. To właśnie tu powstały nowe osiedla i nowe bloki, w których mieszka najwięcej dzieci w wieku przedszkolnym.

Rodzic przy wypełnianiu wniosku podaje wymarzone przedszkole dla dziecka i dwie opcje awaryjne, gdyby nie udało się dostać do placówki pierwszego wyboru. Od czego zależy czy dziecko zostanie przyjęte? Kryteria ustawowe, czyli m. in. wielodzietność rodziny, niepełnosprawność dziecka czy rodziców, samotne wychowywanie. Dalsze kryteria to np. praca zawodowa rodziców czy rodzeństwo w tym samym przedszkolu.

 

Pamiętaj, żeby potwierdzić

22 kwietnia placówki ogłoszą listy zakwalifikowanych dzieci. Pamiętajmy, że nie są tożsame z listami dzieci przyjętych do przedszkola. Warunkiem umieszczenia dziecka na liście przyjętych jest potwierdzenie woli przyjęcia do danego przedszkola. Rodzice mają na to trzy dni robocze. Brak potwierdzenia jest równoznaczny z rezygnacją z miejsca w placówce.

Do utrzymania przedszkolaka dokłada miasto. Za 10 godzin spędzonych przez dziecko w miejskiej placówce, rodzice nie płacą. Dopiero za 11 godzinę i kolejne trzeba zapłacić złotówkę. Rodzice ponoszą jedynie koszty wyżywienia dziecka.

Przedszkola organizują przeglądy artystyczne, zawody, festiwale, bale i konkursy. Dzieci jeżdżą na wycieczki, chodzą do teatru i filharmonii, a w czasie pandemii artyści odwiedzają placówki. Jest w czym wybierać!

(ah)

 

nabor.pcss.pl/zielonagora/przedszkole/

Pod tym adresem działa strona elektronicznego naboru do miejskich przedszkoli. Klikamy!

PRZEJRZYJ OFERTĘ

Na stronie znajdziemy ofertę wszystkich placówek, dowiemy się m.in. w jakich godzinach czynne jest przedszkole, jakie proponuje zajęcia dodatkowe. Są tu telefony, maile i link, który przeniesie nas na stronę konkretnego przedszkola.

WYTYPUJ TRZY PRZEDSZKOLA

Jeśli już zdecydowaliśmy, do której placówki chcemy posłać dziecko, wypełniamy wniosek. Wybieramy przedszkole pierwszej preferencji (to wymarzone), ale możemy wskazać dwie placówki „awaryjne” (gdyby pociecha nie dostała się do wymarzonego przedszkola).

WYŚLIJ WNIOSEK

Wnioski składamy elektronicznie. Od 7 marca system nabor.pcss.pl/zielonagora/przedszkole/ będzie dawał nam taką możliwość. Wzór wniosku dostępny będzie również na stronie internetowej urzędu miasta.

Wypełniamy i podążamy za instrukcjami. W ostateczności i w przypadku braku innych możliwości wniosek można wydrukować i osobiście zanieść do tej placówki, którą wskazaliśmy jako przedszkole pierwszej preferencji.

HARMONOGRAM RODZICA

* 7-23 marca - w tych dniach składamy wniosek na stronie internetowej

* 22 kwietnia - przedszkola ogłoszą listy zakwalifikowanych dzieci

* 22-27 kwietnia - rodzice potwierdzają wolę przyjęcia do przedszkola

* 30 kwietnia - przedszkola ogłoszą listy przyjętych i nieprzyjętych dzieci