Przystąpią do zmiany
Propozycję zmiany planu złożył prezydent Janusz Kubicki, od początku przeciwny eksmisji Medyka do Sulechowa. - Zrobiliśmy to na wniosek mieszkańców, petycję przeciwko przenosinom szkoły podpisało ponad 6 tys. osób - wskazywał J. Kubicki. I faktycznie, zawężenie planu miejscowego do funkcji oświatowych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych może utrudnić „transfer” placówki i doprowadzić do tego, że przeniesienie straci rację bytu.
Radny Marcin Pabierowski z PO podważał sensowność zmiany planów zagospodarowania terenu koło Medyka. - To negatywnie wpłynie na rozwój Szpitala Uniwersyteckiego, zablokuje możliwość budowy parkingu i modernizacji terenów komunikacyjnych za 35 mln zł. Natomiast nie przysłuży się samej szkole. Nie można tego uzasadnić inaczej niż jako element walki politycznej prezydenta z zarządem województwa - przekonywał M. Pabierowski.
Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk zauważył, że budowa jednopoziomowego parkingu w tym miejscu doprowadzi do zmarnowania cennego terenu, natomiast nie rozwiąże problemu z brakiem miejsc postojowych koło szpitala.
- Nie buduje się już takich obiektów jednopoziomowo. Pierwotne plany dotyczące parkingu mówiły o większej liczbie kondygnacji. Ale decyzje zarządu województwa, ich rosnące wymagania, m.in. związane z transportem sanitarnym, doprowadziły do tego, że miasto musiało wycofać się z przedsięwzięcia. A teraz zarząd lansuje parking jednopoziomowy. To nie ma sensu - mówił K. Kaliszuk. - Sondowaliśmy temat w ministerstwie, bo jest to projekt współfinansowany przez rząd. Jest szansa, że jeśli zarząd województwa wystąpi o zmianę koncepcji na parking wielopoziomowy, otrzyma na to zgodę.
Ostatecznie radni przegłosowali rozpoczęcie zmiany planu zagospodarowania, ta może potrwać nawet rok.
(md)