Pół tysiąca widoczków Śląska

20 Styczeń 2016
W Muzeum Ziemi Lubuskiej obejrzymy kolekcję kart pocztowych z przełomu XIX i XX wieku, stare skrzynki na listy i... nauczymy się trudnej sztuki kaligrafii!

Wystawa „Wielobarwna kraina. Dolny Śląsk na dawnych pocztówkach” to niezwykła kolekcja ponad pół tysiąca kart pocztowych z lat 1893-1945. Kolekcja pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Kuratorem wystawy jest Izabela Korniluk, pocztówki można oglądać do 3 marca.

Zwiedzający zobaczą ponad 500 widoków z najpiękniejszych miejscowości Dolnego Śląska, Kotliny Kłodzkiej i części Górnych Łużyc m.in. Jeleniej Góry, Karpacza, Kłodzka, Legnicy, Szklarskiej Poręby, Świdnicy, Wałbrzycha, Świebodzic, Żagania, Nowej Soli, Lubiąża, Świętoszowa, Zagórza Śląskiego.

- Kartki z prezentowanej kolekcji wykonane zostały w technikach typowych dla kart europejskich od końca XIX do połowy XX w. – informują muzealnicy.- Znajdziemy tu także pocztówki wydawane z okazji ważnych wydarzeń, rocznic, pojawiają się wątki dramatyczne związane z klęskami żywiołowymi i niecodziennymi zjawiskami. Jest np. pocztówka z Kowar, z 1897 r., przedstawiająca miasto zniszczone przez powódź. Są też pocztówki upamiętniające katastrofy kolejowe, głośne morderstwa oraz kartki o charakterze humorystycznym.

Wystawę wzbogacają zabytki związane z dawną pocztą, pochodzące z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu: stare skrzynki pocztowe, tablice cesarskich urzędów pocztowych, przedwojenny automat do kupowania znaczków, frankownica, przybory do pisania listów, dawne wagi do ważenia przesyłek oraz akcesoria mundurowe dawnej poczty.

Ale to nie koniec przygody z kartami pocztowymi. W sobotę, 30 stycznia, odbędą się warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci i rodziców pt. Historia zapisana na dawnych pocztówkach. Początek o godz. 11.00. Zajęcia będą podzielone na dwie części. Najpierw, uczestnicy zwiedzą wystawę z jej kuratorem, potem odbędą się warsztaty, równolegle w czterech pracowniach: nauka kaligrafii (pisanie ptasim piórem, bambusowym patyczkiem, obsadką ze stalówką), czerpanie papieru (samodzielny wyrób papieru czerpanego), ozdabianie  i kolorowanie kartek pocztowych z ikonografią dawnej Zielonej Góry, układanie puzzli z wizerunkiem przedwojennej Zielonej Góry. Na zakończenie warsztatów odbędzie się pokaz stemplowania listów w wosku i laku, z użyciem dawnej pieczęcie miejskiej.

(dsp)