Podpowiedz: gdzie domy, gdzie las?
Magistrat przystąpił do prac nad stworzeniem „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Zielona Góra”. To będzie całkiem nowy dokument dotyczący powiększonej Zielonej Góry. Do tej pory obowiązują dwa osobne studia - dla miasta i dawnej gminy.
Na pierwszym etapie prac miejscy planiści czekają na wnioski mieszkańców. - Trzeba pamiętać, że studium zajmuje się głównymi kierunkami w planowaniu miasta, czyli np. najważniejszymi arteriami komunikacyjnymi, przeznaczeniem określonego terenu. Na przykład, jeżeli określimy, że na jakimś terenie przeważać będzie zabudowa mieszkaniowa, to dopiero w szczegółowych planach doprecyzujemy, jaka część terenu będzie przeznaczona pod budownictwo, a ile pod las, jeżeli tam rośnie - tłumaczy wiceprezydent Dariusz Lesicki.
I wylicza, co na pewno znajdzie się w studium. Na przykład tereny pod strefy gospodarcze, budownictwo, planowaną obwodnicę zachodnią. Rozwiązania komunikacyjne zostaną przyjęte w studium na podstawie tworzonej strategii komunikacyjnej. W nowym studium znajdzie się wiele rozwiązań z obecnie funkcjonującego dokumentu, np. wyznaczenie strefy przemysłowej wzdłuż drogi ekspresowej S3 i torów kolejowych nieopodal os. Kaszubskiego.
- Zakładamy, że pojawią się wnioski np. o zmianę przeznaczenia terenów, czyli przekształcenia działek rolnych na funkcje mieszkaniowe. To duży problem wywołujący kontrowersje. Przecież nie wszędzie powinniśmy stawiać domy - mówi Małgorzata Maśko-Horyza, dyrektorka Departamentu Rozwoju Miasta. Zakłada też, że pojawią się wnioski dotyczące ochrony zieleni czy tworzenia nowych parków. Warto w ten sposób zadbać o tereny cenne przyrodniczo.
- Zachęcamy również mieszkańców sołectw do składania propozycji. Jeżeli np. brakuje boisk lub miejsc na spotkania w sołectwie, to taki teren można zaznaczyć w studium - dodaje Agnieszka Fabiańczyk, szefowa Biura Urbanistyki i Planowania.
Tymczasem w mediach społecznościowych można przeczytać uwagi do planów wobec Jędrzychowa. Mieszkańcy stawiają zarzuty, że miasto znowu planuje wycięcie lasu wzdłuż ul. Liliowej.
- Mieszkańcy dyskutują nad starym studium. To błąd. My pracujemy nad całkiem nowym dokumentem. Projektu nowego studium nie ma w internecie. Dopiero powstanie, m.in. w oparciu o przesłane wnioski - tłumaczy M. Maśko-Horyza.
Magistrat czeka na wnioski mieszkańców, które będą bardzo pomocne w tworzeniu studium. Dzięki nim będzie wiadomo, jakie są oczekiwania zielonogórzan.
Wnioski należy składać w Urzędzie Miasta Zielona Góra, ul. Podgórna 22, 65-424 Zielona Góra. Można je złożyć w formie papierowej lub elektronicznej na adres: rozwojmiasta@um.zielona-gora.pl
(tc)