Pionierzy Zielonej Góry świętowali w Palmiarni

18 luty 2022
W minioną niedzielę odbyły się uroczystości z okazji Dnia Pionierów Zielonej Góry. Złotymi Medalami - za osiągnięcia mające znaczenie dla miasta - odznaczono Marię Rosik, Pelagię Szpilkę i Edwarda Tuliszkę.

Uroczystości Dnia Pionierów Zielonej Góry tradycyjnie rozpoczęły się od mszy w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej. Po niej odmówiono modlitwę i złożono kwiaty na grobie księdza kan. Kazimierza Michalskiego, pierwszego proboszcza parafii św. Jadwigi, który wraz z mieszkańcami bronił Domu Katolickiego podczas tzw. Wydarzeń Zielonogórskich, 30 maja 1960 r.. Pionierzy złożyli też kwiaty pod tablicą na ścianie ratusza upamiętniającą pierwszych mieszkańców, którzy po II wojnie światowej przybyli do miasta, aby budować polskość Zielonej Góry.

W Palmiarni prezydent Janusz Kubicki uhonorował zasłużonych Pionierów. Złote Medale za osiągnięcia mające znaczenie dla miasta otrzymali: Maria Rosik, Pelagia Szpilka i Edward Tuliszka.

-Nie muszę przedstawiać naszych dzisiejszych bohaterów, bo od wielu lat funkcjonują w mieście - mówił prezydent. - To dla mnie zaszczyt, że mogę wręczyć te odznaczenia. Święto Pionierów to przypomnienie o pierwszych dniach polskiej Zielonej Góry. Żyjemy w najpiękniejszym mieście na świecie, bo to Pionierzy je stworzyli. A my tylko kontynuujemy ich dzieło.

Nagrodzona M. Rosik w pionierskim stowarzyszeniu zajmuje się m.in. organizowaniem wycieczek turystyczno-krajoznawczych, spotkań z ciekawymi ludźmi oraz uroczystości jubileuszowych i imieninowych. Jej energią i chęcią życia można by obdzielić kilka młodszych osób. - W zeszłym roku zorganizowaliśmy wycieczki do Parku Książęcego w Zatoniu, Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy i dla dzieci do Lubniewic - wyliczała pani Maria. - Dla Pionierów to czysta przyjemność i możliwość pogłębienia wiedzy historycznej o regionie. Dziękuję za wyróżnienie, chciałabym pracować dla Zielonej Góry jeszcze długie lata.

- Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, znów świętujemy w Palmiarni - mówiła Wanda Skorulska, prezeska Stowarzyszenia Pionierów Zielonej Góry. - W tym czasie nie zawiesiliśmy całkowicie działalności. Braliśmy udział w uroczystościach państwowych i naszych, choć w znacznie skromniejszym zakresie.

Dyplomy uznania od zarządu Stowarzyszenia Pionierów Zielonej Góry, za wzorową działalność na rzecz organizacji otrzymali: Halina Bień, Roman Garbacik, Elżbieta Hryszko, Janina Kolańska, Maria Piwowar, Michał Praskórnicki, Barbara Raszka, Krystyna Siedlecka, Teresa Stompor, Teresa Tuliszka i Anna Wiśniewska.

Zarząd uhonorował też radnych Pawła Wysockiego i Mariusza Rosika za to, że „są zawsze wtedy, kiedy są potrzebni i służą Pionierom wolnym czasem i pomocą, zarówno organizacyjną, jak i finansową”.

Dla seniorów zaśpiewała młodzież ze Studia Piosenki Rezonans, które działa przy Domu Harcerza.

Dzień Pionierów Zielonej Góry obchodzimy 14 lutego. Pionierzy po raz pierwszy zorganizowali się w 1968 r. w ramach Towarzystwa Przyjaciół Zielonej Góry. Jako samodzielna organizacja, Stowarzyszenie Pionierów zaistniało w lutym 1991 r.

Obecnie w stowarzyszeniu działa blisko 140 osób.

(rk)