Otwierasz drzwi do międzynarodowej kariery

1 Kwiecień 2022
Instytut Neofilologii powstał 16 lat temu, po połączeniu Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej i Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. Studia odbywają się na kierunkach: filologia angielska (I i II stopień), filologia rosyjska (I i II stopień, oferta 30+), filologia francuska z drugim językiem romańskim (I stopień).

Na kierunki filologia rosyjska i filologia francuska z drugim językiem romańskim prowadzony nabór dotyczy zarówno kandydatów ze znajomością języka kierunkowego, jak i rozpoczynających naukę od podstaw.

Znajomość jak i dalsze kształcenie w zakresie języków obcych dają wiele możliwości.

- Studiuję filologię angielską i jestem zadowolona. Mieliśmy zajęcia z historii języka angielskiego, także o historii Wielkiej Brytanii i USA, literaturę, gramatykę, fonetykę i inne, więc można poznać język z szerszej perspektywy. Wykładowcy są motywujący, w ciekawy sposób potrafią przekazywać wiedzę i prowadzić zajęcia w kreatywny sposób. Najbardziej lubiłam zajęcia z literatury, bo lubię czytać książki. Omawialiśmy głównie klasyki np. „Wielki Gatsby” albo „Duma i uprzedzenie”. Wybrałam ten kierunek dlatego, że w szkole moim ulubionym przedmiotem był angielski. Pod koniec bodajże pierwszego semestru wybrałam też specjalizację nauczycielską, bo chciałabym uczyć i lubię pracę z dziećmi. Dodatkowo praca nauczyciela języka angielskiego jest o tyle atrakcyjna, że można uczyć nie tylko w Polsce - tłumaczy Patrycja, studentka filologii angielskiej.

W instytucie oprócz standardowych zajęć organizowane jest wiele konkursów i imprez tematycznych, które dodatkowo angażują studentów i dają im możliwość rozwoju oraz zdobywania nowych umiejętności. Niedawno odbyły się XXV Dni Frankofonii, czyli dni kultury francuskiej. Z przyczyn epidemiologicznych odbyły się w formule on-line, za pośrednictwem platformy Google Meet. Były wykłady, quiz o frankofonii i konkurs wiedzy o języku i kulturze francuskiej dla studentów UZ. W ciągu roku akademickiego organizowane są również Dni Kultury Słowian Wschodnich.

Dodatkowo studenci mogą uczestniczyć w programie Erasmus +. Jest to międzynarodowa współpraca edukacyjna, koordynowana przez prof. UZ dr. hab. Marka Smoluka. Stwarza okazję do studiowania w europejskich ośrodkach akademickich m.in. w Hiszpanii, Grecji, Portugalii, Litwie, Rumunii, Czechach. Studenci mogą uczyć się przez cały semestr na zagranicznej uczelni, realizując w ten sposób program studiów, jednocześnie poznając kulturę i życie w innych krajach. Mogą przyłączyć się też do powstałego w zeszłym roku ESN UZ, czyli biura obsługi dla studentów przyjeżdzających na UZ w ramach programu Erasmus+. Biuro znajduje się na Kampusie B. Działający w jego strukturze pomagają przyjezdnym odnaleźć się w uczelnianej rzeczywistości. Pomoc ta obejmuje organizację toku studiów, realizację wycieczek i ciekawych form spędzania czasu wolnego. Chodzi również o wsparcie podczas rozmowy, czy pomoc przy formalnościach. Również studenci UZ mogą przyjść do biura ESN UZ, by uzyskać informacje o wyjazdach w ramach programu Erasmus. Wielu członków stowarzyszenia było już na takiej wymianie zagranicznej, dlatego posiadają wiedzę i doświadczenie, aby pomagać innym. Biuro ESN jest otwarte także dla mieszkańców Zielonej Góry, którzy chcieliby pokazać ciekawe miejsca przyjezdnym. Osoby, które chciałyby np. zorganizować wycieczkę po atrakcjach miasta i okolic, mogą zgłaszać pomysły w biurze ESN.

 

Katarzyna Doszczak

Biuro Prasowe UZ