Odkleić dziecko od internetu

1 Lipiec 2022
Poradnia leczenia uzależnień dla najmłodszych, którą właśnie otwarto przy al. Juliusza Słowackiego, bezpłatnie pomoże dzieciom i nastolatkom, których nie sposób oderwać od urządzeń cyfrowych. Pomoc otrzymają też ich rodzice.

- Nie ma skutecznej pomocy dziecku bez włączenia w nią opiekunów - tłumaczy Dorota Rybczyńska-Abdel Kawy, dyrektorka Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Osób Uzależnionych i Współuzależnionych „LOPiT” w Zielonej Górze. - A w tej chwili z pomocy dużo chętniej korzystają dzieci i młodzież aniżeli ich rodzice… są tak bardzo zaabsorbowani swoją pracą i codziennymi zajęciami, za którymi często stoi lęk, bezradność lub inne kłopoty.

Na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i NFZ, „LOPiT” - jako jeden z 11 ośrodków w kraju - od połowy lutego realizuje program pilotażowy skierowany do dzieci i młodzieży uzależnionej od nowych technologii oraz do ich rodzin. Wdrożeniowa terapia na razie odbywa się w siedzibie ośrodka przy ul. Jeleniej 1 a, ale już od 1 sierpnia przeniesie się do budynku przy al. J. Słowackiego 12. W dawnej siedzibie stowarzyszenia „Możesz Inaczej” właśnie powstała Poradnia Leczenia Uzależnień dla Dzieci. Tutejsza przestrzeń stwarza doskonałe warunki do prowadzenia psychoterapii indywidualnej, grupowej, terapii rodzinnej, konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych.

W pozyskaniu nowego lokalu pomogły władze miasta.

- Takie inicjatywy są ważne. Chodzi o kondycję psychiczną dzieci i młodzieży, również dorosłych... szczególnie teraz, po dwóch latach pandemii i w obliczu wojny w Ukrainie. A „LOPiT” jest organizacją najbardziej doświadczoną w pracy z uzależnieniami, jego zespół daje więc gwarancję efektywności niesionej pomocy - podkreśla Wioletta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie.

O genezie problemu mówi też D. Rybczyńska-Abdel Kawy: - Podczas pandemii daliśmy przyzwolenie dzieciom i młodzieży na niekontrolowane korzystanie z urządzeń cyfrowych. Teraz widzimy, że przyniosło to znaczną destrukcję. Dzieci tak bardzo „przykleiły” się do mediów cyfrowych, że trudno im bez nich żyć, zastępują im one wiele innych aktywności, które są typowe dla ich wieku rozwojowego.

Program realizowany przez ośrodek adresowany jest do bardzo szerokiej grupy młodych ludzi z Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego - dotyczy bowiem dzieci od piątego do 18. roku życia - ale kierowany jest też do ich rodziców, czyli ludzi dorosłych. Zadanie wymaga więc specjalistycznej, szerokiej kadry i… czasu. - Dysponujemy lekarzem specjalizującym się w psychiatrii dzieci i młodzieży, sztabem psychologów, psychoterapeutów uzależnień pracujących z dziećmi i specjalizujących się w terapii rodzinnej. Terapia może być krótko lub długoterminowa, wymaga działań intensywnych i systematycznych, cotygodniowych, by dzieci zaadoptowały się w grupie i nabrały zaufania - wylicza dyrektorka.

Udział w programie jest bezpłatny, nie wymaga żadnych skierowań, a termin przystąpienia do niego zależy wyłącznie od młodego pacjenta. - Można do nas wejść z ulicy. Pomagamy wszystkim, którzy się zgłaszają - mówią w „LOPiT”. Można też zadzwonić pod numer telefonu 68 453 20 00.

Program pilotażowy ma zakończyć się w czerwcu 2023 r., ale nowa poradnia zamierza kontynuować swoje działania.

(el)