Nowi honorowi obywatele Zielonej Góry
Józef Malski od ponad 60 lat zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży w różnych dyscyplinach sportowych. Był trenerem piłki ręcznej, tenisa stołowego, hokeja i pływania. W trakcie wieloletniej pracy nauczył pływać około 20 tys. dzieci i wielu dorosłych.
Honorowy obywatel Zielonej Góry urodził się 21 listopada 1935 r., w Sompolinie, na terenie ówczesnego województwa wielkopolskiego, w rodzinie rzemieślniczej. W latach 1953-1955 pracował w szkole, w Raculi. Jego ulubionym przedmiotem nauczania było wychowanie fizyczne. Zanim trafił do Zielonej Góry, pracował w Ługach i Płotach. W latach 70. Był kierownikiem Wojewódzkiego i Miejskiego Ośrodku Sportu, równocześnie trenował tenisistów stołowych zielonogórskiej Gwardii i Budowlanych. Po otwarciu w Zielonej Górze krytej pływalni, Józef Malski zorganizował klasę pływacką dla dzieci z okolicznych przedszkoli. Był też jednym z założycieli klubu sportowego Transbud. W 1974 r. został zastępcą dyrektora ds. sportowych w Szkole Podstawowej nr 10, w której powstały klasy sportowe o profilu pływackim. W szkole pracował do 1986 r., do momentu przejścia na emeryturę. Z jego inicjatywy, w 1992 r., samorząd zielonogórski, jako jeden z pierwszych w Polsce, wprowadził obowiązkową naukę pływania dla klas drugich szkól podstawowych. Wychowanką Józefa Malskiego jest jedna z najlepszych zielonogórskich pływaczek, Aleksandra Strychalska. Nowy honorowy obywatel Zielonej Góry wychował około 2.300 ratowników wodnych. Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. brązowym i srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Medalem Jordana.
***
Stefan Regmunt urodził się 20 czerwca 1951 r., w Krasnymstawie. Studia filozoficzno-teologiczne rozpoczął w 1969 r., z przerwą na odbycie zasadniczej służby wojskowej. W 1976 r. uzyskał magisterium z teologii liturgiki. Święceń prezbiteratu udzieli mu 29 maja 1976 r. arcybiskup Henryk Gulbinowicz. W latach 1981-1986 studiował psychologię na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1991 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie
dysertacji pt. „Postawa religijna a psychospołeczne aspekty modelu kapłana. Badania empiryczne w populacji polskiej”. W 1998 r. otrzymał stopień wojskowy kapitana rezerwy Wojska Polskiego.
3 grudnia 1994 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Stefana Regmunta biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Decyzją papieża Benedykta XVI został biskupem diecezjalnym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W strukturach Konferencji Episkopatu Polski, w latach 1996-2005, pełnił funkcję delegata ds. powołań. W 2012 r. otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Podczas swej siedmioletniej służby biskupiej, pełniąc funkcję biskupa zielonogórsko-gorzowskiego, z wielkim zaangażowaniem wspierał sprawy ważne dla Zielonej Góry. Od lat działał na rzecz ochrony zdrowia. Jest sygnatariuszem programu „Partnerstwo dla transplantacji w wojewódzkie lubuskim”, dzięki któremu Lubuskie znalazło się w 2012 r. na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby pobrań narządów.
Ks. prof. Stefan Regmunt był sygnatariuszem porozumienia wspierającego powstanie wydziału prawa na Uniwersytecie Zielonogórskim. Współpracował z lubuskim konserwatorem zabytków i policją w zakresie ochrony zabytków sakralnych przed kradzieżą. Uczestniczył w życiu społecznym i kulturalnym miasta oraz regionu.
(red)