Nowe szaty dla kina Wenus

23 Kwiecień 2013
Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, Centrum Nauki Keplera, planetarium, księgarnia akademicka… A to wszystko w dawnym kinie Wenus. Radni miasta otworzyli furtkę temu przedsięwzięciu.

Chodzi o planowaną od wielu lat inwestycję, której efektem ma być zagospodarowanie nieczynnego kina Wenus przy zbiegu ul. Sikorskiego i Al. Konstytucji 3 Maja. Obiekt powstał w latach 60-tych i jak na tamte czasy był bardzo nowoczesny: z przeszkloną fasadą ukazującą wnętrze, schodami na przeciwległej ścianie i fantastycznym neonem z nazwą kina na zewnątrz. Przez całe dziesięciolecia było to jedno z najczęściej odwiedzanych kin w mieście, miejsce spotkań pokolenia dzisiejszych 50-latków…

Upadek kina

Gorsze czasy dla kina Wenus nadeszły wraz z postępem technologicznym z lat 90. Ekspansja video i filmów na nośnikach DVD zaczęła wykańczać małe kina w wielu miastach… Jednocześnie nastąpił boom na multikina z lepszym jakościowo dźwiękiem i obrazem. Niektóre stare kina ratowały się organizacją przeglądów filmowych, ale to także nie wystarczało, by przetrwać na wolnym rynku. Kilka lat temu Wenus został ostatecznie zamknięty. Rok temu miasto kupiło obiekt od spółki Odra-Film i przekazało go Uniwersytetowi Zielonogórskiemu. Budynek sąsiaduje  z okazałym rektoratem przy ul. Licealnej i idealnie nadaje się do zagospodarowania przez uczelnię. Plany są ambitne: w nieczynnym kinie Wenus ma powstać planetarium oraz Centrum Nauki Keplera. Koszt przedsięwzięcia - ok. 16 mln zł.  Miasto będzie ubiegać się o fundusze europejskie na adaptację budynku, a uczelnia zajmie się nadzorem merytorycznym i opieką naukową.

Sprawa dla radnych

By tak się stało, radni musieli zmienić Lokalny Program Rewitalizacji Miasta, poprzez dodanie karty projektu pod nazwą Centrum Nauki Keplera Wenus. We wtorek nikt z radnych nie miał wątpliwości, że trzeba to realizować. – Po przyjęciu przez radę zmiany Lokalnego Planu Rewitalizacji będziemy mogli ubiegać się o wsparcie ze środków LRPO na lata 2007-2013 – stwierdził wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. – Realizacja tego zadania pozwoli na wprowadzenie do centrum nowych funkcji publicznych, w tym naukowych, turystycznych, edukacyjnych i kulturalnych.
Co to oznacza dla Uniwersytetu? Rozwój naukowy i splendor wizerunkowy. Po pierwsze: na jedną z czołowych dziedzin zielonogórskiej uczelni zaczyna wyrastać astronomia, której obecną wizytówką jest obserwatorium w Wieży Braniborskiej – najwyżej położonym punkcie miasta. Po drugie: eksponowany i wartościowy naukowo budynek na trasie między starówką a centrum handlowym w galerii Focus Park może sprawić, że astronomia stanie się jedną z wizytówek miasta.
Prorektor UZ i astronom prof. Janusz Gil podkreśla, że w kinie Wenus ma powstać główna aula Uniwersytetu (obecnie główna aula mieści się przy ul. Podgórnej). Założenia projektowe są takie, że sala audytoryjna z kopułą będzie wyposażona w specjalistyczny sprzęt do wyświetlania projekcji na sferycznej półkuli. Ponadto będzie tu księgarnia akademicka, przestrzenie wystawowe, kawiarnia, pomieszczenia biurowe i socjalne.
(mi)