Nagrody dla naszych utalentowanych twórców

10 Wrzesień 2021
Tradycyjnie podczas Winobrania wręczono nagrody kulturalne. Radni przyznali również tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zielona Góra Maryli Rodowicz. Artystka odbierze honory podczas sobotniego koncertu, około 20.00, na Scenie Winobraniowej.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czwartek, podczas świątecznej sesji rady miasta. Wyróżnienia indywidualne odebrało dziewięć osób. Przyznano też dwie nagrody zespołowe. Po wręczeniu nagród sesja została przerwana po to… by dokończyć ją w sobotę, podczas koncertu Maryli Rodowicz. Wtedy to artystka osobiście odbierze zaszczytny tytuł honorowej zielonogórzanki.

* Nagrody indywidualne

Jarochna Dąbrowska-Burkhardt. Językoznawca, w centrum jej zainteresowań znajdują się kulturowo-lingwistyczne badania niemieckojęzycznych manuskryptów z przeszłości Zielonej Góry. Przybliżyła miłośnikom historii regionalnej m.in. anonimową Kronikę miasta z lat 1623-1795, protokoły z przesłuchań osób posądzonych o czary w latach 1663-1665 oraz alba amicorum, czyli sztambuchy dawnych mieszkańców, gdzie w trakcie badań odnaleziono nieznaną grafikę ukazującą ratusz w 1778 r.

Przemysław Piotrowski. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych literatów z naszego miasta na arenie ogólnopolskiej. Jako pisarz debiutował w 2015 r. thrillerem historycznym „Kod Himmlera”. Owocem umowy z Wydawnictwem Czarna Owca stała się seria kryminalna z Igorem Brudnym. Kolejnymi powieściami pt. „Piętno”, „Sfora” i „Cherub” podbił polski rynek wydawniczy, sprzedając ponad 80 tys. egzemplarzy. Akcja każdej powieści rozgrywa się w Zielonej Górze i okolicach.

Сzesław Sobkowiak. Poeta, prozaik i krytyk literacki. W okresie 50 lat od debiutu opublikował ponad 20 książek wysoko ocenionych przez krytyków. Popularyzuje twórczość lubuskich pisarzy na łamach „ProLibris” i „Pegaza Lubuskiego”. Regularnie publikuje prozatorskie zapiski w pismach literackich. Jest autorem wielu wierszy, w tym poezji o winnicach zielonogórskich. Jest laureatem m. in. Lubuskiej Nagrody Kulturalnej i trzykrotnie Lubuskiego Wawrzynu Literackiego.

Jolanta Marciniszyn. Poetka i animatorka życia kulturalnego. Wieloletnia prezes zielonogórskiego Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. W zeszłym roku minęło 50 lat od jej debiutu literackiego. Publikuje pod pseudonimem Jolanta Pytel m.in. w „Pro Libris”, „Pegaz Lubuski”, „Nad Odrą”, „Autograf”, „Metafora”. Jest autorką 14 tomików wierszy i prozy, współinicjatorką konkursu literackiego im. Anny German, dwukrotną laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego.

Leszek Kalinowski. W tym roku obchodzi 30-lecie pracy w „Gazecie Lubuskiej”, gdzie zajmuje się sprawami kulturalnymi, oświatowymi i społecznymi. W dorobku ma wiele publikacji na temat ważnych wydarzeń kulturalnych i naukowych. Współautor kilku książek. Jest inicjatorem i autorem strony pn. „Alfowe bajerowanie”, gdzie przez wiele lat mobilizował młodych ludzi m. in. do aktywności kulturalnej i dziennikarskiej. Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich.

Barbara Bańda. Zaliczana jest do grona najciekawszych artystek debiutujących w Polsce po roku 2000. Jej twórczość malarska koncentruje się na problematyce ciała, sferze emocjonalnej związanej z intymnością i źródłach lęków ukrytych w podświadomości. Prezentowała swoje obrazy na prestiżowych targach sztuki. Wielokrotna stypendystka i laureatka nagród m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Igor Myszkiewicz. Artysta plastyk, kustosz i szef pracowni plastycznej w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zajmuje się głównie rysunkiem, grafiką, komiksem i ilustracją. Ilustruje książki, gry fabularne, wydawnictwa muzyczne. Twórca m.in. „Zdeptaka” - pasków komiksowych komentujących zielonogórską rzeczywistość, autor książek i portali społecznościowych, pomysłodawca i ilustrator antologii opowiadań fantastycznych „Fantazje Zielonogórskie”, autor projektu sztandaru Zielonej Góry.

Tadeusz Dobosz. Rzeźbiarz, specjalizuje się w rzeźbie pomnikowej, małych formach rzeźbiarskich i medalierstwie. Brał udział w licznych wystawach i plenerach. Jest autorem wielu znanych pomników i rzeźb, m.in. Władysława Jagiełły w Skwierzynie, Don Kichota w poznańskiej Cytadeli, obelisku w płonącej świecy na terenie obozu jenieckiego w Goerlitz, w Zielonej Górze stoją jego Baby, Rodzina i Janusz Korczak.

Radosław Blonkowski - Rademenez. Od ponad 20 lat związany z kulturą hip-hop. Jest inicjatorem wielu wydarzeń i przedsięwzięć aktywizujących młodzież i promujących Zieloną Górę. Ustanowił, a następnie pobił własny rekord Polski we freestyle’owym rapowaniu bez przerwy. W zeszłym roku nagrywał codziennie freestyle, promując lokalne biznesy i artystów, ukazując ich walory oraz unikalność. Zwieńczeniem projektu było wydanie debiutanckiego albumu muzycznego.

* Nagrody zbiorowe

Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze-Zawadzie. Dba o rozwój kulturalny poprzez różnorodne warsztaty, konkursy, projekty i programy edukacyjne realizowane w 10 filiach na terenie dzielnicy Nowe Miasto. Bierze udział w projektach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, szkołami i przedszkolami.

Zespół Cadillac. Gra ponad 30 lat. W ostatnich latach staje się jednym z najlepszych polskich zespołów coverowych specjalizujących się w repertuarze Pink Floyd i Led Zeppelin. Ich widowiska obfitują w efekty świetlne, wizualne i pirotechniczne. W skład zespołu wchodzą: Jarek Gil, Marek Kieloch, Zenek Chodorowski i Zenek Czernicki.

(dsp)