Nagrody dla naszych utalentowanych twórców
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czwartek, podczas świątecznej sesji rady miasta. Wyróżnienia indywidualne odebrało dziewięć osób. Przyznano też dwie nagrody zespołowe. Po wręczeniu nagród sesja została przerwana po to… by dokończyć ją w sobotę, podczas koncertu Maryli Rodowicz. Wtedy to artystka osobiście odbierze zaszczytny tytuł honorowej zielonogórzanki.
* Nagrody indywidualne
Jarochna Dąbrowska-Burkhardt. Językoznawca, w centrum jej zainteresowań znajdują się kulturowo-lingwistyczne badania niemieckojęzycznych manuskryptów z przeszłości Zielonej Góry. Przybliżyła miłośnikom historii regionalnej m.in. anonimową Kronikę miasta z lat 1623-1795, protokoły z przesłuchań osób posądzonych o czary w latach 1663-1665 oraz alba amicorum, czyli sztambuchy dawnych mieszkańców, gdzie w trakcie badań odnaleziono nieznaną grafikę ukazującą ratusz w 1778 r.
Przemysław Piotrowski. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych literatów z naszego miasta na arenie ogólnopolskiej. Jako pisarz debiutował w 2015 r. thrillerem historycznym „Kod Himmlera”. Owocem umowy z Wydawnictwem Czarna Owca stała się seria kryminalna z Igorem Brudnym. Kolejnymi powieściami pt. „Piętno”, „Sfora” i „Cherub” podbił polski rynek wydawniczy, sprzedając ponad 80 tys. egzemplarzy. Akcja każdej powieści rozgrywa się w Zielonej Górze i okolicach.
Сzesław Sobkowiak. Poeta, prozaik i krytyk literacki. W okresie 50 lat od debiutu opublikował ponad 20 książek wysoko ocenionych przez krytyków. Popularyzuje twórczość lubuskich pisarzy na łamach „ProLibris” i „Pegaza Lubuskiego”. Regularnie publikuje prozatorskie zapiski w pismach literackich. Jest autorem wielu wierszy, w tym poezji o winnicach zielonogórskich. Jest laureatem m. in. Lubuskiej Nagrody Kulturalnej i trzykrotnie Lubuskiego Wawrzynu Literackiego.
Jolanta Marciniszyn. Poetka i animatorka życia kulturalnego. Wieloletnia prezes zielonogórskiego Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. W zeszłym roku minęło 50 lat od jej debiutu literackiego. Publikuje pod pseudonimem Jolanta Pytel m.in. w „Pro Libris”, „Pegaz Lubuski”, „Nad Odrą”, „Autograf”, „Metafora”. Jest autorką 14 tomików wierszy i prozy, współinicjatorką konkursu literackiego im. Anny German, dwukrotną laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego.
Leszek Kalinowski. W tym roku obchodzi 30-lecie pracy w „Gazecie Lubuskiej”, gdzie zajmuje się sprawami kulturalnymi, oświatowymi i społecznymi. W dorobku ma wiele publikacji na temat ważnych wydarzeń kulturalnych i naukowych. Współautor kilku książek. Jest inicjatorem i autorem strony pn. „Alfowe bajerowanie”, gdzie przez wiele lat mobilizował młodych ludzi m. in. do aktywności kulturalnej i dziennikarskiej. Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich.
Barbara Bańda. Zaliczana jest do grona najciekawszych artystek debiutujących w Polsce po roku 2000. Jej twórczość malarska koncentruje się na problematyce ciała, sferze emocjonalnej związanej z intymnością i źródłach lęków ukrytych w podświadomości. Prezentowała swoje obrazy na prestiżowych targach sztuki. Wielokrotna stypendystka i laureatka nagród m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Igor Myszkiewicz. Artysta plastyk, kustosz i szef pracowni plastycznej w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zajmuje się głównie rysunkiem, grafiką, komiksem i ilustracją. Ilustruje książki, gry fabularne, wydawnictwa muzyczne. Twórca m.in. „Zdeptaka” - pasków komiksowych komentujących zielonogórską rzeczywistość, autor książek i portali społecznościowych, pomysłodawca i ilustrator antologii opowiadań fantastycznych „Fantazje Zielonogórskie”, autor projektu sztandaru Zielonej Góry.
Tadeusz Dobosz. Rzeźbiarz, specjalizuje się w rzeźbie pomnikowej, małych formach rzeźbiarskich i medalierstwie. Brał udział w licznych wystawach i plenerach. Jest autorem wielu znanych pomników i rzeźb, m.in. Władysława Jagiełły w Skwierzynie, Don Kichota w poznańskiej Cytadeli, obelisku w płonącej świecy na terenie obozu jenieckiego w Goerlitz, w Zielonej Górze stoją jego Baby, Rodzina i Janusz Korczak.
Radosław Blonkowski - Rademenez. Od ponad 20 lat związany z kulturą hip-hop. Jest inicjatorem wielu wydarzeń i przedsięwzięć aktywizujących młodzież i promujących Zieloną Górę. Ustanowił, a następnie pobił własny rekord Polski we freestyle’owym rapowaniu bez przerwy. W zeszłym roku nagrywał codziennie freestyle, promując lokalne biznesy i artystów, ukazując ich walory oraz unikalność. Zwieńczeniem projektu było wydanie debiutanckiego albumu muzycznego.
* Nagrody zbiorowe
Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze-Zawadzie. Dba o rozwój kulturalny poprzez różnorodne warsztaty, konkursy, projekty i programy edukacyjne realizowane w 10 filiach na terenie dzielnicy Nowe Miasto. Bierze udział w projektach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, szkołami i przedszkolami.
Zespół Cadillac. Gra ponad 30 lat. W ostatnich latach staje się jednym z najlepszych polskich zespołów coverowych specjalizujących się w repertuarze Pink Floyd i Led Zeppelin. Ich widowiska obfitują w efekty świetlne, wizualne i pirotechniczne. W skład zespołu wchodzą: Jarek Gil, Marek Kieloch, Zenek Chodorowski i Zenek Czernicki.
(dsp)