Miasto się rozrasta - przybywa nam nowych osiedli

7 Październik 2022
Przyszłych mieszkańców czeka i sentymentalna wędrówka w przeszłość, i wyprawa na łono natury. Osiedle Nowy Zastal ma powstać na terenie dawnej fabryki wagonów. Z kolei na skraju miasta widać już pierwszy blok osiedla Leśny Dwór. W przyszłości może tam mieszkać nawet pięć tysięcy osób.

Do przyszłego os. Leśny Dwór dotrzemy jadąc na sam skraj ul. Foluszowej, w stronę Trasy Północnej. Tam, w środku zalesionego terenu, znajduje się plac budowy. Powstaje pierwszy budynek nowego osiedla. W przyszłości ma ono obejmować ulicę Dworkową, Szlachecką, Magnacką i Zaściankową. Za realizację inwestycji odpowiada gorzowski Budimex.

- Na razie stawiamy jeden budynek na 180 mieszkań o rozmiarach od 30 do 70 mkw. Droga dojazdowa zostanie poprowadzona do Trasy Północnej. Co będzie dalej? Zobaczymy. Obecnie sytuacja na rynku budowlanym jest trudna, ale nie wykluczamy, że w przyszłości zbudujemy tutaj kolejne bloki mieszkalne - tłumaczy Tomasz Narkun, przedstawiciel dewelopera.

Pierwszy krok

Nieco więcej światła na kwestię Leśnego Dworu rzuca radny Filip Gryko z Zielona Razem, który interesuje się budową. - Miasto posiada około 70 procent gruntów w okolicy. Powstał plan miejscowy, aby w przyszłości stworzyć tutaj modelowe osiedle z placami zabaw, szkołą z boiskiem oraz różnymi usługami. Całość, oprócz połączenia z Trasą Północną, byłaby także skomunikowana z przedłużoną Trasą Aglomeracyjną. Obecna inwestycja to dopiero pierwszy krok, ale według założeń za kilka lub kilkanaście lat na Leśnym Dworze mogłoby mieszkać nawet pięć tysięcy zielonogórzan - wyjaśnia F. Gryko. Jak realne są to plany?

- Wszystko zależy od sytuacji gospodarczej w kraju. To dobry teren pod budownictwo komunalne, ale inwestycja będzie uwarunkowana od dostępnych źródeł finansowania - zaznacza radny.

Nowe życie Zastalu

Ciekawa inwestycja szykuje się na terenie dawnej fabryki wagonów Zastal, gdzie zielonogórski deweloper PBS rozpoczął prace przygotowawcze pod budowę osiedla mieszkaniowego. W przyszłości staną tam trzy budynki łącznie na 300 mieszkań i apartamentów.

Stanisław Kopecki, współwłaściciel PBS nie ukrywa, że ciekawa historyczna lokalizacja była jednym z argumentów za budową osiedla Nowy Zastal. - Szkoda, aby taki teren niszczał i się marnował. Myślę, że zasługuje na rewitalizację. Gdy pojawiła się taka możliwość, uznaliśmy że warto tchnąć w to miejsce nieco życia i postawić budynki mieszkalne nawiązujące wyglądem do przemysłowego stylu okolicy - tłumaczy S. Kopecki.

Obecnie trwają prace porządkowe. - Postawimy nowe budynki na terenie, gdzie nie ma obiektów o wartości zabytkowej. To miejsce nieco z tyłu Zastalu, wjazd będzie poprowadzony od odnowionej ul. Ludowej. Od początku za cel stawialiśmy sobie zachowanie industrialnego klimatu, dlatego w blokach postawimy m.in. na charakterystyczny czerwony klinkier, duże okna i wysokie sufity sięgające nawet 2,8 m - wyjaśnia S. Kopecki.

W budynkach będą mieszkania oraz apartamenty mieszczące się w przedziale od 32 do 98 mkw. Na dole przewidziano miejsce na sklepy i usługi, na ostatniej kondygnacji znajdą się przestronne tarasy. - Osiedle znajduje się na wzniesieniu, jest stamtąd piękny widok na Dolinę Gęśnika - przekonuje deweloper. - Mam nadzieję, że w kolejnych latach cały Zastal będzie się zmieniał, być może w przyszłości powstanie tu nawet drugie centrum Zielonej Góry.

(md)