Mamy wysyp parkingów
Na osiedlach od lat funkcjonowała niepisana zasada - kto zaparkuje pierwszy, ten lepszy, zwłaszcza późnym popołudniem. Prezydent Janusz Kubicki na łamach „Łącznika” zapowiedział że najwyższy czas ułatwić życie kierowcom. Nazwa programu „Parking 1000 plus”, który wystartował w 2019 r. nie była przypadkowa, przez kilka lat udało się przekroczyć barierę tysiąca miejsc postojowych - a konkretnie pod koniec 2022 r. będzie ich 1189.
Inwestycje koordynują radni Filip Gryko, Paweł Wysocki i Grzegorz Hryniewicz (wszyscy Zielona Razem). - Nasz program okazał się sukcesem, nie tylko dlatego, że wybudowaliśmy obiecane tysiąc miejsc postojowych, a nawet przekroczyliśmy tę liczbę. Miasto ma być przede wszystkim przyjazne do życia, a my położyliśmy ważną cegiełkę, aby tak się stało - ocenia F. Gryko.
- Bardzo się cieszę, że na os. Piastowskim powstało bardzo dużo miejsc parkingowych - To stare osiedle budowane w latach 70., kiedy na dwa mieszkania przypadał jeden samochód. Obecnie wiele gospodarstw domowych ma dwa albo trzy pojazdy i budowa parkingów to konieczność - mówi P. Wysocki. I przypomina: - Miejsca postojowe powstają nie tylko na osiedlach. W przyszłym roku zostanie otwarty parking wielopoziomowy przy Palmiarni.
G. Hryniewicz dodaje: - Cieszę się, że nasz program jest skuteczny. Dotrzymaliśmy słowa, na osiedlach jest łatwiej postawić samochód.
W ub. roku miasto przygotowało pozwolenie na budowę i projekty na 400 kolejnych miejsc postojowych. Zielonogórzanie wskazali 20 lokalizacji. Wybrano dziewięć, gdzie problemy z postawieniem auta były największe. Blisko końca są już prace przy ulicach: Ananasowej, Ptasiej, Pionierów Zielonej Góry, Żołnierzy II Armii (lokalizacja I) i Zamenhofa. Częściowo ułożono też nawierzchnię miejsc postojowych i chodników przy ul. Braci Gierymski, Żołnierzy II Armii (lokalizacja II) i Zdrojowej. Na swoją kolej czeka jeszcze ul. Cyryla i Metodego. Budowa wymienionych miejsc postojowych pochłonie ok. 2,5 mln zł. Jak zapowiada Krzysztof Jarosz, kierownik Biura Budowy Dróg w magistracie, będą gotowe do końca października.
W zeszłym roku powstały też miejsca postojowe przy ul. Reja (z tzw. ekokostki ażurowej, przez którą woda przesiąka i wnika w grunt) oraz w kwartale ulic: Ludowa, Harcerska, Obywatelska. Wspomniane lokalizacje wskazali zielonogórzanie, ale pieniądze nie pochodziły z budżetu miasta. Miasto dostało na to zadanie 1 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Co dalej z budową parkingów? F. Gryko wyjaśnia, że choć jest już ok. 500 kolejnych zgłoszeń do programu, trzeba będzie go zawiesić. - Miasto prowadzi obecnie wiele inwestycji, a czasy są trudne i musimy się wstrzymać z budową parkingów. Mogą one jednak powstać w wybranych lokalizacjach, gdzie sytuacja jest wyjątkowo trudna - kończy radny.
(rk)
Nowe miejsca
* ul. Ananasowa (13)
* ul. Braci Gierymskich (58)
* ul. Pionierów Zielonej Góry (52)
* ul. Żołnierzy II Armii, lokalizacja I (30)
* ul. Ptasia (11)
* Żołnierzy II Armii, lokalizacja II (30)
* Zamenhofa (13)
* ul. Cyryla i Metodego (9)
* ul. Zdrojowa (18)