Majówkowy rozkład jazdy. Moc atrakcji!
* Z GŁOWĄ W CHMURACH
To majówkowa propozycja Zielonogórskiego Ośrodka Kultury oraz Parku Książęcego w Zatoniu i Fundacji „Ogrody Kultury”.
30 kwietnia gospodarzem będzie pałac w Starym Kisielinie. Od 12.00 rozpoczną się zabawy z Klaunem Wesołkiem. Nie zabraknie akcentów związanych z historią pałacu. Oprócz możliwości zrobienia sobie zdjęcia w roli Hrabiego von Stosch z rodziną i kotem, będzie można zwiedzić pałac oraz obejrzeć o 16.00 przedstawienie „Herbatka u Hrabiostwa von Stosch”.
1 maja pojedźcie do Zatonia. Tam odbędzie się piknik w starym stylu: kapelusze, wiklinowe koszyki, leżaki, gra w bule, toczenie fajerek, wyścigi kapsli wokół fontanny i inne atrakcje. O 17.00 wernisaż malarstwa Dariusza Kamysa. Przy okazji imprezy majówkowej, odbędzie się też oficjalna premiera filmu promocyjnego o Parku Książęcym Zatonie oraz o Parku Branitz w Cottbus. W programie: warsztat malarski, spotkanie z aktorami, projekcja filmu.
Wydarzeniom towarzyszyć będzie mnóstwo dodatkowych atrakcji. Centrum Przyrodnicze zaplanowało podróż „w przestworza”. Stanowiska warsztatowe pozwolą na stworzenie latających rybek, śmigiełek, jaskółek, motyli oraz zabawnego zająca z gumowej rękawiczki. ZOK odpowiedzialny będzie za drewniane samoloty, papierowe balony, kolorowe wiatraczki i latawce, ale i wspólne wyplecenie... latającego dywanu. Nie zabraknie przy tym animacji. Planetarium Wenus zapewni zabawy jeszcze „wyższych lotów”, bo sprawdzimy co i gdzie lata w kosmosie. Dzięki modelowi wielkiej Ziemi dowiemy się, gdzie i jak rozmieszczone są satelity. Poobserwujemy na żywo samolotowe mapy nieba i porozmawiamy o podniebnych autostradach.
* TORT NA DEPTAKU
Wspólnie ze ZGraną Rodziną, miastem oraz ZOK możesz bawić się również na deptaku. 1 maja, od 15.00 do 17.00, przy biurze ZGranej Rodziny w ratuszu świętujemy 18. rocznicę wejścia Polski do UE. Będą pamiątkowe zdjęcia, fotobudka, symboliczne przejście przez bramę, a za nią urodzinowy tort! ZGrana Rodzina przygotuje stoisko mobilne, w tym dniu będziecie mogli przedłużyć swoją kartę, złożyć wniosek i dopytać o szczegóły programu. - Wiemy, jak bardzo lubicie kręcić naszym Kołem Fortuny, więc i tym razem będzie taka okazja do zasilenia swoich kart, a tym samym do odbioru nagród w akcji ZGrani-Nagradzani - mówią organizatorzy.
* LUDOWO Z FOOD TRUCKAMI
Na „Majówkę na Kamiennej” zaprasza Muzeum Etnograficzne. Tym razem w otoczeniu zieleni i zabytkowych chat umości się ponad 20 wozów z bogatą ofertą jedzenia z całego świata. Zagrodę Kamienną odwiedzą też goście z Browaru Witnica, z którymi będzie można porozmawiać o piwowarstwie, a także rzeźbiarze, Grupa Wojowników Lagom, twórcy ludowi, rzemieślnicy i artyści. Będzie też Twój Zielony Targ, muzyczny chillout z DJ PatyQ, atrakcje dla dzieci i strefa relaksu pod wiatrakiem. Wstęp na majówkową Kamienną będzie bezpłatny. Wydarzenie odbędzie się: w sobotę, 30 kwietnia, w godz. 14.00-22.00 i w niedzielę, 1 maja, w godz. 11.00-15.00.
* KRĘCIMY PO PARKACH
Zielona Góra rywalizuje o puchar „Rowerowej Stolicy Polski”. Zachęcamy miłośników dwóch kółek do udziału w grze miejskiej „Rowerowa Majówka” - od 30 kwietnia do 3 maja. Trasa przebiega przez cztery zielonogórskie parki. Gra dostępna w aplikacji „Aktywne Miasta” dla kręcących kilometry dla Zielonej Góry. Na tych, którzy zaliczą 5 punktów kontrolnych czekają upominki. Szczegóły na profilu FB Rowerowa Stolica Polski - Zielona Góra.
* WEHIKUŁEM CZASU PRZEZ WIEKI
Zielonogórski PTTK zaprasza we wtorek, 3 maja, na spacer po Zielonej Górze. Jest to pierwsza wycieczka z cyklu związanego z obchodami 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Trasa poprowadzi przez techniczne zabytki miasta. Start o 13.00 przy pomniku Bachusa. Wycieczkę poprowadzi Beata Musiałowska - przewodnik turystyczny PTTK.
(ap, el)
* LUBUSKI FESTIWAL OTWARTYCH PIWNIC I WINNIC
W sumie gospodarzą na 90 hektarach winnic. Jednak podczas długiego weekendu nie zobaczymy ich w jednym miejscu. Właściciele 30 winnic będą prezentować (i sprzedawać) wyroby w 14 dawnych piwnicach winiarskich. To nasz zielonogórski fenomen. Wino produkuje się w różnych miejscach w Polsce, ale mało które może się pochwalić piwnicami winiarskimi z kilkusetletnią tradycją. A w Zielonej Górze jest ich pod dostatkiem.
Jedną z nich jest piwnica przy ul. Grottgera 1 (wejście od strony ul. ks. Wawrzyniaka). Nigdy nie była prezentowana publicznie. Prawdopodobnie powstała u schyłku XVII w., czyli ma ok. 400 lat. - Z korytarza do komór piwnicy prowadziły dwa wejścia. W obu widoczne są charakterystyczne zniszczenia dolnych partii otworów na skutek częstego wtaczania beczek - wyjaśnia Bartłomiej Gruszka z Fundacji Tłocznia, jeden ze współorganizatorów festiwalu. Swoje wyroby prezentować będą tu dwie winnice: Saganum i Saint Vincent. Obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy: wejście jednymi schodami, wyjście drugimi.
Główny organizator: Urząd Marszałkowski.
(tc)
W programie festiwalu
30 KWIETNIA
- 12.00 - spacer szlakiem zabytków winiarskich Zielonej Góry (start przy piwnicy Ernsta Mühle w Parku Sowińskiego)
- Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, 18.00 - zagra duet producenta muzycznego Andrzeja Smolika i brytyjskiego wokalisty Kev Fox’a; 20.00 - wystąpi Krzysztof Zalewski
1 MAJA
- 12.00 - spacer szlakiem zabytków winiarskich Zielonej Góry (start przy piwnicy Ernsta Mühle w Parku Sowińskiego)
- Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze: 18.00 - Łukasz Łyczkowski z zespołem 5 RANO; 20.00 - Kaśka Sochacka.
2 MAJA
- 18.00 - „Moje podróże po świecie” - spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim, Muzeum Ziemi Lubuskiej
3 MAJA
- 20.00 - koncert finałowy pn. Siesta & Wino - wystąpią: Joao de Sousa i Ola Jas, prowadzenie Marcin Kydryński, dziedziniec dawnej wytwórni koniaków Raetscha, ul. Chrobrego 1-3-5.
Wstępy są bezpłatne.
Te piwnice zobaczysz podczas festiwalu:
- Jedności 3, winnice: Cantina, Pod Winną Górą
- Jedności 10, winnice: Aris, Adam Płoński
- Sobieskiego 14, winnica Vae Soli
- Stary Rynek 1, winnica Winne Tarasy
- Kupiecka 22, winnice: Bachusowe Pole, Na Leśnej Polanie (piwnica otwarta będzie od 29 kwietnia do 1 maja)
- Wrocławska 7, winnice: Julia, Senator, Słoneczne Tarasy
- Kupiecka 4, winnice: Łukasz, Milsko
- Grottgera 1, winnice: Saganum, Saint Vincent
- Grottgera 3, winnice: Folwark Pszczew, Od Nowa
- Sikorskiego 6, winnice: Marcinowice, Hiki, Pod Wieżą
- Wodna 32, winnice: Miłosz, Equus, Międzypole
- Park Sowińskiego (piwnica Ernsta Mühle), winnice: Pod Lipą, Stara Winna Góra, Trojan
- Plac Matejki 2, winnice: Mozów, Wzgórza Cisowskie
- Plac Słowiański 26, winnice: Winnogóra, Pod Lubuskim Słońcem (tylko 3 maja)
Godziny otwarcia piwnic: 29 kwietnia: 16.00-22.00; 30 kwietnia-2 maja: 12.00-22.00; 3 maja: 12.00-20.00. Wstęp bezpłatny.