Lekarz zrozumie niesłyszącego

8 Listopad 2019
Piotr Kimla, student medycyny Uniwersytetu Zielonogórskiego wymyślił specjalną kartę do komunikacji ratowników medycznych z osobami niesłyszącymi. W połowie listopada z drugiej karty skorzystają lekarze rodzinni.

Karta komunikacji z osobą głuchą to zbiór piktogramów i krótkich komunikatów słownych. Zawiera opis najczęstszych jednostek chorobowych, z którymi pacjenci trafiają na szpitalny oddział ratunkowy lub do zespołów ratownictwa medycznego. Piotr Kimla w przeszłości zajmował się tłumaczeniami z języka migowego i zauważył lukę. – Lekarze nie mogą obecnie przeprowadzić skutecznego wywiadu medycznego osób niesłyszących – uważa. – Ratownicy medyczni nie znają języka migowego. Zakłady opieki zdrowotnej mają obowiązek sprowadzić tłumacza, ale nie mają obowiązku zapłacić za jego usługi. Zresztą, w całym kraju jest zaledwie 490 ekspertów od języka migowego.

Przy tworzeniu karty nie obyło się bez konsultacji z lekarzami, ratownikami medycznymi i osobami niesłyszącymi. Do P. Kimli zgłaszają się już szpitale i stacje pogotowia ratunkowego zainteresowane wprowadzeniem kart w swoich placówkach.

Szymon Michniewicz, kierownik SOR w zielonogórskim szpitalu przekonuje, że karta może stać się szybkim i skutecznym narzędziem komunikacji z głuchoniemymi w sytuacjach nagłych np. w stanie zagrożenia życia. – Obecnie głusi mają kłopoty, żeby porozumieć się z lekarzem – twierdzi S. Michniewicz. – Na stronie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego można znaleźć listę tłumaczy języka migowego. Problem w tym, że takich osób brakuje i niełatwo je ściągnąć na szpitalny oddział ratunkowy, kiedy czyjeś życie może być zagrożone. Osoby bliskie znające język migowy też nie zawsze mogą przyjechać na czas.

Zdaniem doktora Michniewicza, nie ma potrzeby szkolenia ratowników z używania karty. Bo wystarczy kilka minut, by zapoznać się z tym prostym narzędziem komunikacji. Kartę można ściągnąć bezpłatnie m.in. ze strony Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze – www.szpital.zgora.pl

Cecylia Danielak z Polskiego Związku Głuchych w Zielonej Górze stara się być optymistką. – Może nie wszyscy głusi skorzystają z dobrodziejstw nowego rozwiązania, ale części z nich ułatwi ono życie – ocenia.

P. Kimla nie spoczął na laurach. Od 15 listopada na ogólnopolskim portalu Medycyna Praktyczna będzie dostępna druga karta, tym razem przygotowana z myślą o podstawowych zakładach opieki zdrowotnej. Znajdą się na niej informacje o najbardziej powszechnych schorzeniach np. przeziębieniach, katarze, anginie, grypie czy biegunce. – Dzięki temu lekarze już nie będą błądzić jak we mgle – uważa student. – Zrozumieją podstawowe komunikaty od niesłyszących. Chciałbym jednak zaznaczyć, że karta nie w każdym przypadku zastąpi profesjonalnego tłumacza. Nie można jej używać przy rozmowach o bardziej skomplikowanych schorzeniach i długotrwałych terapiach.

(rk)

Kartę można ściągnąć bezpłatnie m.in. ze strony Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze:

www.szpital.zgora.pl