Laury dla naszych utalentowanych twórców

9 Wrzesień 2022
Malarka, pedagog, pisarz, kabareciarz - w gronie nagrodzonych znaleźli się znani i lubiani zielonogórzanie. Niespodzianką tegorocznej gali była nagroda kulturalna miasta dla… Bachusa. Wcielający się w tę rolę aktor Marcin Wiśniewski nie krył zaskoczenia.

Co roku podczas Winobrania odbywa się wyjątkowa sesja rady miasta. W uroczystych okolicznościach przyznawane są wtedy nagrody kulturalne miasta Zielona Góra za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Kapituła przyznaje nagrody instytucjom i osobom. W tym roku gospodarzem gali było Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza z siedzibą w Świdnicy, które otrzymało nagrodę jako prężnie działająca jednostka kultury. Nagrodę dla instytucji otrzymał także Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. C. Norwida.

Oto lista laureatów, osób, które ożywiają lokalne (i nie tylko) życie kulturalne.

* Agnieszka Kujawa-Bartosik
Specjalizuje się w akwareli krajobrazu miasta przyczyniając się do promocji Zielonej Góry poprzez malarstwo skupione na detalach architektury. Wniosła istotny wkład w edukację artystyczną, rozwijając techniki i kształtując w uczniach wrażliwość na piękno. Prowadzi kursy plastyczne i art-terapeutyczne oraz kursy kreatywności.

* Paulina Komorowska-Birger
Obecna na polskiej scenie artystycznej od 1992 r. Wówczas zaczęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej, współtworząc miejsce kształcenia plastyków, kierując Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracuje ze szkłem jako podstawowym medium aktywności twórczej. W jej sztuce pojawia się malarstwo, rysunek, fotografia, wideo, instalacja.

* Marcin Radwański
Prozaik, poeta, redaktor, publicysta, animator kultury. Wiceprezes i skarbnik Zarządu Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze. Redaktor naczelny kwartalnika „Pasje Literackie”. Autor dziewięciu powieści kryminalnych. Akcja większości utworów rozgrywa się w Zielonej Górze, co nadaje jego książkom walor promocyjny.

* Alicja Niewiadomska
Pracuje w Domu Harcerza od 2003 r., gdzie prowadzi grupy teatralne. Reżyserowane przez nią spektakle wystawiane są w Zielonej Górze oraz podczas ogólnopolskich i międzynarodowych projektów, przeglądów teatralnych, imprez charytatywnych. Jest inicjatorką i organizatorką przeglądu teatralnego „Jaśnie Pan Rym” dla szkół i przedszkoli.

* Janina Alicja Skowrońska
W 2017 r. przeszła na emeryturę, całkowicie poświęcając się fotografii dokumentacyjnej. Skrupulatnie rejestruje zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej. Jest wszędzie, dlatego że interesuje ją wszystko. Przyjaźni się ze wszystkimi i dzięki tej konsekwencji ma wypracowany dostęp do rewirów niedostępnych innym fotografom.

* Leszek Jenek
Grał m. in. w kabaretach: Barszcz z Krokietem, Potem, Paka, Ciach, w Teatrze Absurdu ŻŻŻŻŻ oraz w grupie improwizacyjnej Siedem Razy Jeden. Zagrał w dwóch filmach środowiskowej wytwórni A’Yoy. Był dyrektorem Społecznego Ogniska Artystycznego Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego. Obecnie jest kierownikiem filii ZOK w Starym Kisielinie.

* Ryszard Błażyński
Pomysłodawca inicjatyw kulturalnych, m.in. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny. Wspierał rozwój środowisk księgarskich i wydawniczych - jako zastępca dyrektora Państwowego Przedsiębiorstwa „Dom Książki” w Zielonej Górze, dyrektor zielonogórskiego Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, szef Lubuskiej Oficyny Wydawniczej, a ostatnio dyrektor Oficyny Wydawniczej UZ.

* Marcin Wiśniewski
Aktor, showman, wokalista, muzyk, tancerz, ale też Herod w Orszaku Trzech Króli, a od 2007 r. winobraniowy Bachus. Grał m. in. w filmach „39 i pół”, „Fala zbrodni”, „Pierwsza Miłość”, w produkcjach studia filmowego Firefly z Zielonej Góry. Laureat statuetki Leona dla najpopularniejszego aktora w Lubuskim Teatrze. Znany z zaangażowania w inicjatywy charytatywne.

(ah