Łączy nas Zielona Góra - pomysły
- Dogadajmy się z UZ i stwórzmy na Wieży Braniborskiej możliwość oglądania miasta z tej perspektywy - napisała Natalia Dyjas-Szatkowska.
- To kolejny głos w tej sprawie. Musimy zobaczyć na miejscu jak wygląda sytuacja - podchwycił temat prof. Czesław Osękowski, szef komitetu organizacyjnego obchodów. Wraz z nim oraz dyrektorem Departamentu Prezydenta, Konradem Witrylakiem, wybraliśmy się na inspekcję w terenie. Wybudowana w 1860 r. wieża dzisiaj jest własnością uniwersytetu. Urzędują tutaj astronomowie. Niestety, z powodu pandemii mało kto tutaj teraz zagląda. Przysłowiowy gość z ulicy na górę nie wejdzie.
- Zapraszam do środka - powitał nas w drzwiach dyrektor Sławomir Szumalo z Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Tylko uważajcie panowie na górze, spadł śnieg i jest bardzo ślisko.
Miał rację, ślisko. Pewnie potrzebna byłaby jakaś mata antypoślizgowa na płytkach. Obiekt jest jednak w dobrym stanie. - Myślę, że jej udostępnienie mieszkańcom jest realne. Będziemy nad tym pracować - skomentował prof. Osękowski.
Co o udostępnieniu wieży myślą zielonogórzanie? Prezentujemy kilka opinii wpisanych na Facebooku.
* Marek Witkowski: - Trzeba udostępnić mieszkańcom i turystom.
* Marta Fesz: - Warto! Chętnie bym tam też weszła.
* Barbara Siwak: - Kiedyś, bardzo dawno temu, można było tam wejść i popatrzeć. Pamiętam, że byłam tam z mamą, ale który to był rok, nie pamiętam.
* Basia Dzięcielewska: - Oczywiście, że warto! Wielu z nas, mieszkańców, pamięta czasy kiedy wieża była dostępna. Ba! Nawet bywaliśmy w restauracji na potańcówkach. Widok na miasto piękny! Było zielono wokół, a ja byłam młoda. Teraz tam ciągle rozkopane, coś budują obok wieży?
* Edyta Malaryk: - Pomysł zacny. Sama z wielką przyjemnością wdrapię się po tych nie ośmiuset, czy siedmiuset schodach.
* Małgorzata Grad: - Zdecydowanie warto.
* Mariusz Grabowy: - Super pomysł!
* Bogusław ZG: - Więcej chętnych by było niż „podziwiających” panoramę z Palmiarni, przez brudne szyby. I UZ by coś na tym zarobił.
* Danuta Bronicka: - Na Wieży Braniborskiej nigdy nie byłam, ale wierzę, że się uda, tak jak udało się niedawno wejść do kina Nysa. Tymczasem pięknie dziękuję za zdjęcia!
* Roma M. Matuszewska: - Świetna sprawa.
* Krzysztof Fedorowicz: - Ale nie tylko od święta i by pełniła rolę obserwatorium np. Słońca. Wilhelm Foerster, zielonogórzanin, dyrektor obserwatorium astronomicznego w Berlinie, inicjator budowy tego budynku, byłby dumny. Foerster był dobrym znajomym Alberta Einsteina, wspólnie podpisali manifest przeciw I wojnie światowej. A planetoida Erato została odkryta właśnie przez Foerstera.
* Beata Tokarz: - Świetny pomysł! I popieram Krzysztofa Fedorowicza, żeby to nie było okazjonalne udostępnienie, ale cykliczne. To zdecydowanie lepsze, ciekawsze historycznie i... tańsze niż pomysły z wieżą widokową budowaną od nowa.
* Emilia Pawłowska: - Widok jest naprawdę świetny i powinien być udostępniany dla zwiedzających.
* Regina Pawliczak: - Jestem za tym pomysłem. Nigdy nie byłam na wieży, a lubię widoki na panoramę.
* Bogna Poniedziałek: - Popieram, by udostępnić zwiedzającym.
* Anna Felchner: - Świetny pomysł! Mieszkam tak blisko wieży, a nigdy na niej nie byłam...
* Wiesława Biernacka: - Wieża Braniborska powinna być dostępna dla zwiedzających jako widokowa lub obserwacyjna, obiekt ma wciąż potencjał jako atrakcja miejska.
Tomasz Czyżniewski
FB.com/czyzniewski.tomasz
WYŚLIJ PROPOZYCJĘ
Masz ciekawy pomysł i jesteś gotowy go zrealizować? Szukasz wsparcia miasta? Przyślij nam swoją propozycję. Krótko opisz ją w kilkuset znakach tekstu, określ przewidywane koszty i kto będzie realizował zadanie.
Ofertę wyślij na adres:
sekretariat obchodów 800-700 lat Zielonej Góry
tel. 68 456 49 35
Stary Rynek 1
65-067 Zielona Góra