Konsultacje w sprawie rewitalizacji
W Zielonej Górze rewitalizacja toczy się dwoma torami. Pierwszy - na podstawie starych dokumentów realizowanych jest kilka projektów finansowanych z unijnych pieniędzy dzięki programowi Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Jednak, żeby móc wprowadzać nowe projekty, potrzebny jest aktualny Gminny Program Rewitalizacji. To ten drugi tor – GPR trzeba zaktualizować i na nowo uchwalić. To on wywołuje spory dotyczące m.in. Wzgórz Piastowskich. Ponieważ został zakwestionowany, radni go uchylili i magistrat ponownie nad nim pracuje.
- Odnieśliśmy się do zgłoszonych uwag i zmieniliśmy program. Teraz chcemy przystąpić do publicznych konsultacji – tłumaczy Małgorzata Maśko-Horyza, kierowniczka biura planowania i urbanistyki, która pilotuje program rewitalizacji.
Konsultacje przeprowadzone będą od 30 stycznia do 1 marca. Zbierane będą uwagi do projektu GPR w formie papierowej i elektronicznej, z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego dostępnego na stronie miasta: www.zielona-gora.pl w zakładce „Rewitalizacja”. Planowane są również ankiety oraz wywiady. Odbędą się dwa otwarte spotkania konsultacyjne z mieszkańcami (patrz ramka).
Natomiast w ubiegłą sobotę Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta zorganizowało spotkanie „Rewitalizacja z ludzką twarzą”, gdzie głównym prelegentem była Hanna Gill-Piątek. Anna Kraśko i Paweł Zalewski mówili o działaniach grupy niezgadzającej się z propozycjami magistratu i przedstawili swoje propozycje. Ich zdaniem, rewitalizacja powinna bardziej skupiać się na ludziach. Spór dotyczy rewitalizacji terenów niezamieszkanych, np. parków i terenów zielonych.
Zdaniem H. Gill-Piątek, nie powinny one być włączane do rewitalizacji, podała jednak przykład kiedy jest to możliwe. – W Starachowicach uwzględniono pokopalniany zbiornik wodny. Utworzono tam spółdzielnię socjalną, której członkowie zajmują się zagospodarowaniem i utrzymaniem terenu. To jest wsparcie dla ludzi będących w sytuacji kryzysowej – mówiła H. Gill-Piątek. Czy w Zielonej Górze możliwe są podobne rozwiązania?
- Korzystamy z dobrych pomysłów i rozwiązań – mówił obecny na sali wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. - Dlatego właśnie podpisaliśmy wieloletnią umowę z Centrum Integracji Społecznej. CIS będzie m.in. zatrudniał osoby potrzebujące wsparcia przy utrzymaniu rewitalizowanych terenów.
Dyskusja nad kształtem GPR nie przeszkadza w realizacji projektów, na które podpisano już umowy. W ramach rewitalizacji swój wygląd zmieni np. plac pomiędzy filharmonią i kościołem Matki Bożej Częstochowskiej. Powstaną tu nowe fontanny i niewielki amfiteatr na plenerowe koncerty. W tej chwili rozbierany jest tam bruk. Absolutną nowością będzie utworzenie na tyłach teatru, aż do pl. Matejki, nowego miejsca spotkań i rozrywki – placu Teatralnego. Powstanie również scena letnia teatru (to osobny projekt pilotowany przez marszałka). Właśnie przystąpiono do rozbiórki zbędnych zabudowań. Trwają też prace w Dolinie Gęśnika i przy odnowie Winnego Wzgórza wokół Palmiarni. Efekty zobaczymy jeszcze w tym roku.
(tc)
SPOTKANIA KONSULTACYJNE
Odbędą się one w auli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przy ul. Długiej 13 (dawne CKUiP). Terminy: 5 i 12 lutego, godz. 17.00.