Kochamy nasze miasto
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminy, z 11 stycznia 2018 r., wprowadziła obowiązek przedkładania radnym raportu o stanie gminy. W tym roku, do końca maja, każdy prezydent, burmistrz czy wójt będzie musiał przedstawić taki raport po raz pierwszy.
Prezydent Janusz Kubicki z tego ustawowego obowiązku wywiązał się podczas wtorkowej, 9. sesji rady miasta. Jego wystąpienie zajęło ponad 1,5 godziny. Publiczna debata nad jego raportem odbędzie się podczas czerwcowej sesji rady miasta.
Prezydencki raport, za 2018 r., składa się z dwóch części. Ta pierwsza koncentruje się na przypomnieniu licznych miejskich inwestycji rozpoczętych lub realizowanych w 2018 r.
- To był wyjątkowy rok, wydatki miejskie przekroczyły wówczas 1 miliard zł, na inwestycje przeznaczyliśmy ponad 200 mln zł. Prawie co tydzień podpisywaliśmy nową umowę z kolejnym wykonawcą – przypomniał J. Kubicki.
Druga część raportu skupia się na omówieniu cywilizacyjnych aspektów miejskiego życia. Za podstawę tej części prezydenckiego raportu posłużyły wyniki badań uniwersyteckich socjologów, którzy przepytali ponad 600 zielonogórzan.
Socjolodzy zadali kilka pytań, m.in. – jakim miastem jest Zielona Góra. Ponad 86 proc. badanych uważa, że jesteśmy miastem stale się rozwijającym, dla 82,6 proc. jesteśmy miastem zadbanym i estetycznym. Zielona Góra jest miastem z szansami na przyszłość dla ponad 79 proc. badanych, aż 77 proc. uważa, że Zielona Góra jest miastem bezpiecznym, 72 proc. postrzega swoje miasto jako nowoczesne, dla 66 proc. badanych Winny Gród jest miastem innowacyjnym, prawie 60 proc. uważa, że jest dobrze zarządzane. Aż 92 proc. badanych jest zadowolonych z życia w naszym mieście. Co ważne, prawie 60 proc. pytanych w ogóle nie rozważa wyprowadzki z Zielonej Góry.
(pm)