Inżynieria środowiska – kierunek z przyszłością
Jak studenci inżynierii środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego radzą sobie w obecnych realiach? Wyśmienicie. Dowodem jest otrzymany przez kierunek (I st.) Certyfikat i Znak Jakości „Studia z Przyszłością” (2021 r.). Była to VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacji Kierunków Studiów. Certyfikat otrzymują kierunki, które wykazują się innowacyjnością, nowoczesnością i wysoką jakością kształcenia. Certyfikat jest potwierdzeniem tego, że jest to kierunek z przyszłością.
Dla kogo jest ten kierunek? Dla osób zainteresowanych naukami ścisłymi i otwartych na nowości oraz to, co dzieje się na świecie. Wiodącą częścią inżynierii środowiska jest inżynieria sanitarna zajmująca się zapewnieniem zdrowych warunków życia dla ludzi przez projektowanie oraz budowę sieci i instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, ciepłowniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz systemów oczyszczania wody, ścieków, powietrza oraz przetwarzania odpadów.
- Jest to szczególnie ważne teraz, podczas epidemii, kiedy spędzamy w domu więcej czasu niż zwykle. Jakość powietrza i klimat w pomieszczeniach mają duży wpływ na nasze zdrowie. Nie wyobrażamy sobie braku dostępu do wody, ciepła i chłodu. Również przetwarzanie powstających odpadów komunalnych i medycznych jest dużym wyzwaniem. W tej chwili chyba nie ma dziedziny, w której inżynier środowiska nie znalazłby miejsca dla siebie. Czekamy na osoby, które nie boją się wyzwań i chcą mieć wpływ nie tylko na swoją przyszłość - podkreśla dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska - dr hab. inż. Sylwia Myszograj, prof. UZ.
Jak wyglądają zajęcia na kierunku? Studenci uczą się projektowania systemów i urządzeń, modelowania i symulacji z wykorzystaniem najnowszych programów komputerowych. Organizowane są wyjazdy techniczne na obiekty inżynierskie w Polsce i za granicą. Studenci mają zajęcia praktyczne np. w stacjach uzdatniania wody, oczyszczalniach ścieków, zakładach przetwarzania odpadów, elektrociepłowniach, biurach projektowych i firmach wykonawczych. Taki kontakt ułatwia zdobycie praktyk, a często również pracy. Studia wyróżnia możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane z zakresu projektowania oraz wykonawstwa sieci i instalacji sanitarnych, grzewczych, klimatyzacji i wentylacji oraz gazowniczych. Umiejętności praktyczne liczą się podczas aplikowania o pracę, dlatego instytut organizuje cyklicznie warsztaty branżowe.
Studenci mogą rozwijać zainteresowania w czterech kołach naukowych: Solum et Universum, Thermo Vision, Kole Naukowym Inżynierii Środowiska UZ oraz Kole Naukowym Skamieniali. W trwającym roku akademickim Solum et Universum zostało laureatem w konkursie „Klakson – Impuls do innowacji” na najlepsze projekty o potencjale komercyjnym realizowane przez koła naukowe działające na UZ. Solum et Universum uzyskało dofinansowanie badań dotyczących zastosowania wybranych odpadów browarniczych w gospodarce o obiegu zamkniętym. Jak się okazuje, odpad z produkcji piwa może być cennym surowcem do zagospodarowania jako nawóz. Rozwiązanie to zakończy się wdrożeniem i być może zgłoszeniem patentowym. To bardzo praktyczny projekt, który może zapewnić studentom dobry start zawodowy. Działalność kół umożliwia też publikowanie wyników badań w czasopismach naukowych oraz wyjazdy na konferencje. W tym zakresie studenci są wyjątkowo aktywni i chętnie prezentują wyniki prac, zwłaszcza na konferencjach międzynarodowych, które są okazją do nawiązania znajomości i współpracy z zagranicznymi studentami. Studenci mają realny wpływ na to, co się dzieje wokół nich, a pomysły mogą zamieniać w nowatorskie rozwiązania dla społeczeństwa.
(uz)
Ważny i potrzebny
Dynamiczny rozwój cywilizacyjny, industrializacja i rozrastanie się miast sprawia, że inżynier inżynierii środowiska to zawód niezwykle pożądany, poszukiwany na rynku pracy i doceniany. To nie tylko instalator i projektant, to również laborant, technolog i eksploatator, urzędnik i inspektor. Jest to kierunek, który już na etapie nauki gwarantuje pracę i dobry start w dorosłe życie.