Instytut Muzyki - miejsce pełne dźwięków

5 Listopad 2021
Jest takie miejsce na Uniwersytecie Zielonogórskim, w którym od rana do wieczora rozbrzmiewa muzyka. To Instytut Muzyki. Położony jest nieco na uboczu kampusu A uczelni, przy ul. prof. Szafrana 19. Studenci doskonalą w nim umiejętności w zakresie śpiewu oraz gry na instrumentach, sięgając po rozmaite stylistyki. Można usłyszeć tu zarówno muzykę klasyczną, jak i rozrywkową.

Instytut Muzyki jest jedną z najstarszych jednostek Uniwersytetu Zielonogórskiego, ma już bowiem ponad 40-letnią historię. Wykładowcami instytutu są artyści muzycy, reprezentujący wiele specjalności oraz muzykolodzy. Wszyscy prowadzą aktywną działalność koncertową lub naukową. Ich ogromne doświadczenie oraz szerokie spektrum zainteresowań jest niewyczerpanych źródłem wiedzy dla studiujących tutaj adeptów sztuki muzycznej.

Obecnie w IM prowadzone jest kształcenie na dwóch kierunkach: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej (studia I i II stopnia) oraz jazz i muzyka estradowa (studia I stopnia, planowane jest uruchomienie studiów magisterskich w najbliższej przyszłości). Pierwszy z tych kierunków ma charakter studiów nauczycielskich, ale oferuje przy tym znaczną ilość przedmiotów praktycznych. Na studiach I stopnia wybrać można blok ogólny i wokalny, które oferują rozszerzenie programu odpowiednio o zajęcia z instrumentu i ze śpiewu. Warto zaznaczyć, że na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej kształceni są studenci w zakresie śpiewu klasycznego, jak i estradowego. Studia na kierunku jazz i muzyka estradowa przygotowują do wykonywania zawodu muzyka estradowego w zakresie śpiewu i gry na wybranych instrumentach. Pomimo tego, że kształcenie prowadzone jest tylko na dwóch kierunkach, modułowy charakter programów studiów daje sporą elastyczność. Programy oferują dużą ilość wybieralnych zajęć i bloków fakultatywnych, co pozwala studentom studiów pierwszego i drugiego stopnia na kształtowanie programu odbywanych studiów zgodnie z własnymi zainteresowaniami.

- Budynek naszego instytutu jest niewielki, ponieważ sam instytut jest jednostką bardzo kameralną. Jest to jedna z jego zalet, gdyż niemal wszyscy wykładowcy i studenci znają się co najmniej z widzenia. Ten bliski kontakt pozwala na wypracowanie dobrych relacji między pedagogami i studentami, współpracę, obserwację i uczenie się od siebie nawzajem - mówi prof. Bartłomiej Stankowiak, dyrektor IM.

Wykładowcy i studenci instytutu mają do dyspozycji niewielkie studio nagrań, które pozwala na dokumentację ich działań i realizację własnych projektów artystycznych. Swe pasje artystyczne mogą realizować w kołach naukowych (Koło Naukowe Jazz Do It, Koło Naukowe Muzyki Chóralnej Instytutu Muzyki). IM współpracuje z wieloma instytucjami w regionie i w kraju, bierze udział w wymianie studenckiej Erasmus, co poszerza możliwości nawiązywania kontaktów i rozwijania zainteresowań przez studentów.

Absolwenci pracują m.in. jako wokaliści, instrumentaliści (np. organiści), dyrygenci, kompozytorzy, realizatorzy dźwięku, animatorzy i menadżerowie kultury, instruktorzy, publicyści, prelegenci, nauczyciele. Wśród nich znajdują się także artyści znani z estrady. Prowadzą własne zespoły, zajmują się marketingiem muzycznym, tworzą własną muzykę albo koncertują jako wokaliści, dyrygenci, chórzyści lub instrumentaliści. Wielu z nich współpracuje z Big Bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zakładają również własne formacje jazzowe i rozrywkowe obecne na polskim i zagranicznych rynkach muzycznych.

dr hab. Bartłomiej Stankowiak, prof. UZ

dyrektor Instytutu Muzyki