Gwiazdy kryminału w Norwidzie
- To będzie mocarne wydanie - komentuje Przemysław Piotrowski, który będzie jednym z gości festiwalu. Pisarz, autor poczytnej i popularnej serii książek kryminalnych z komisarzem Igorem Brudnym oraz serii z Lutą Karabiną dodaje: - Rzadko udaje się zebrać w jednym miejscu tak silną grupę pisarzy kryminalnych.
W Zielonej Górze pojawią się takie osobistości z branży jak Maciej Siembieda, Robert Małecki, Mariusz Czubaj i Katarzyna Bonda, która jest uznawana za celebrytkę na rynku wydawniczym. - Kryminał to gatunek lubiany i wyjątkowo poczytny - relacjonuje Andrzej Buck, dyrektor Biblioteki Norwida.
- Festiwal Proza Poetów nie tylko promuje literaturę, ale tworzy przestrzeń do dialogu między autorami a czytelnikami - mówi Żaneta Cierach, wicedyrektor Biblioteki Norwida. - Uczestnictwo w nim to szansa na odkrycie nowych książek, spotkanie z autorami oraz spędzenie czasu w towarzystwie pasjonatów słowa pisanego.
W ramach festiwalu organizatorzy zapraszają na literacki spacer z dreszczykiem z udziałem Fundacji Tłocznia. Wspólnie przejdziemy się ulicami, zajrzymy na cmentarz i w miejsca związane z czarownicami, masonami i zbrodniami. Równie ciekawie zapowiada się „Wieczór czarnych historii”. Czytelnicy mogą oczekiwać sporej dawki kryminalnych zagadek i zabawę w detektywa.
Akcentem nawiązującym do twórczości patronki Festiwalu - Anny Tokarskiej, będą spotkania warsztatowe z poezją i kaligrafią dla młodych uczestników.
W związku z tym, że 2024 to Rok Miłosza, wraz ze startem festiwalu odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej z udziałem Adama Lizakowskiego, poety, tłumacza i fotografa, który przez wiele lat mieszkał i tworzył w Chicago. Dzięki uprzejmości ambasady amerykańskiej zobaczymy zdjęcia noblisty i to nie tylko przy pracy!
Szczególne miejsce podczas festiwalu będzie miała literacka twórczość nieżyjącego już aktora, reżysera teatralnego, pisarza i poety Jana Nowickiego. O jego książkach opowie żona Anna Nowicka.
14. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej - wydanie kryminalne - potrwa od 12 do 20 listopada. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program będzie dostępny w mediach społecznościowych WiMBP im. C.Norwida i stronach internetowych instytucji.
(ah)