Focus Mall: większa galeria większe parkingi
Na swoim koncie przedsiębiorstwo ma ponad 70 lat doświadczenia, w tym rozbudowę galerii handlowej Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim. Ale szczególne uznanie inwestora podczas negocjacji zyskać miała prezentacja rozbudowy zielonogórskiego obiektu, wykonana przez Mostostal z wykorzystaniem nowoczesnej technologii BIM. Umowę na wykonanie inwestycji podpisano zaledwie tydzień temu, 9 marca. Według niej przebudowa i rozbudowa zielonogórskiego centrum handlowego ma się zakończyć w lutym 2020 r., a wartość kontraktu z Mostostalem wynosi prawie 200 mln zł netto. Zmiany też będą olbrzymie...
Po dziesięciu latach istnienia Focus Mall rozrośnie się wszerz (w stronę ul. Sienkiewicza), w głąb (w kierunku południowym - obecny parking) i w górę (do pięciu kondygnacji). Rytm jego rozbudowy wyznaczy liczba „trzy”: zamiast jednego będą trzy budynki (obecny, zaadoptowany i całkiem nowy), a inwestycja realizowana będzie w trzech etapach. Szczegóły metamorfozy na swojej stronie internetowej zdradza wykonawca:
- Zadanie będzie polegało na rewitalizacji i aranżacji zabytkowych budynków XIX-wiecznego kompleksu fabrycznego Polskiej Wełny, w których już częściowo funkcjonuje galeria handlowa oraz dobudowie nowej części obejmującej parkingi wielopoziomowe i dwie kondygnacje galerii - czytamy w komunikacie.
W pierwszej kolejności Mostostal zapowiada przebudowę „Budynku A”, czyli niezagospodarowanych dotąd, historycznych obiektów fabrycznych, położonych na rogu ulic Sienkiewicza i Wrocławskiej. W halach, które nie są dziś użytkowane, na powierzchni ponad 12 tys. mkw. powstanie dwupoziomowy parking z 353 miejscami parkingowymi. W zaadoptowanym obiekcie znajdzie się również miejsce na lokale gastronomiczne. Ściany dawnej fabryki zostaną zachowane w całości i poddane renowacji.
„Budynek B” to - zgodnie z projektową nomenklaturą - obecna galeria handlowa z jej ponad setką sklepów rozlokowanych na powierzchni ponad 28 tys. mkw., gastronomią i 9-salowym kinem. Zostanie ona częściowo przebudowana. Zmianie ulegnie aranżacja wnętrz, wymieniona i rozbudowana będzie instalacja. Po remoncie obiekt zyska 15 tys. mkw. powierzchni handlowej.
„Budynek E” to zupełnie nowa część galerii, która powstanie na miejscu obecnego parkingu. W obiekcie kondygnacje z parkingami umieszczone zostaną naprzemiennie z handlowymi. Na powierzchni blisko 41,5 tys. mkw. powstanie 1.275 miejsc parkingowych, natomiast galeria zajmie prawie 19,3 tys. mkw.
Będą też miejsca parkingowe „pod chmurką”. Gdzie? Zgodnie z planem przestrzennego zagospodarowania, na obecnym placu parkingowym mają zostać jedynie miejsca postojowe na jego krańcu, położone nieopodal budynków mieszkalnych.
- Dostępność centrum handlowego dla klientów oraz terminowość oddawania powierzchni parkingowych i handlowych są kluczowe dla inwestora - informuje na swych stronach Mostostal.
Przebudowa i rozbudowa galerii podczas jej funkcjonowania to dla zielonogórzan kolejna próba nerwów, a dla wykonawcy nie lada wyzwanie. Zielonogórskie centrum handlowe przy Wrocławskiej rocznie odwiedza ponad 5 mln klientów. Niedziele bez handlu tylko częściowo czynią problem mniejszym. Gdzie zaparkujemy w pozostałe dni?
- Naszym zadaniem było wieloetapowe zaplanowanie ruchu pojazdów i osób - pisze wykonawca. To wyjaśnia uznanie inwestora dla zastosowania przez Mostostal wspomnianej technologii BIM, która upraszcza proces projektowy, usprawnia dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramie. Dopiero, gdy zielonogórzanie będą mogli zaparkować swoje samochody w „Budynku A”, inwestor zamieni obecny parking w plac budowy.
Kiedy przy ul. Wrocławskiej pojawią się budowlańcy z Mostostalu?
– Aktualnie trwają prace przygotowawcze do przedsięwzięcia – lakonicznie wyjaśnia Marta Wojtaś, odpowiedzialna za komunikację z mediami w imieniu Nepi Rockcastle, właściciela Centrum Handlowego Focus Mall w Zielonej Górze.
O efektach przebudowy można powiedzieć znacznie więcej. W 2020 r. galeria osiągnie powierzchnię 117 tys. mkw. (dziś zajmuje 48 tys. mkw.), będzie miała 2.228 miejsc parkingowych – 1.628 w budynkach i 600 na parkingach terenowych (obecnie jest ich tylko 600, wszystkie „pod chmurką”), a w gronie najemców zapewne pojawią się nowe marki i punkty gastronomiczne. Może nawet rozkwitnie kultura… na parkingach.
(el)