Elektrotechnika zaprasza do Matrixa

18 luty 2022
Instytut Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki, wspólnie z ENEA Operator, wiosną zorganizuje niecodzienny pokaz. Dowiemy się na nim, jak wirtualna rzeczywistość może pomóc w szkoleniu specjalistów od eksploatacji i sterowania systemami elektroenergetycznymi.

Prezentacja będzie miała na celu odczarowanie elektrotechniki, a właściwie przywrócenie pojęciu „elektrotechnika” jego właściwego znaczenia - obejmującego wszystkie obszary aktywności, w których wykorzystywany jest prąd elektryczny.

Jak będzie wyglądał pokaz?

Po założeniu gogli VR i użyciu konsoli, przeniesiemy się do wirtualnych kopii rzeczywistych obiektów elektroenergetycznych (link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=wxXTALwZ8GM). Tam będziemy mogli, bez narażania życia i zdrowia, nauczyć się podstaw obsługi systemów oraz dowiedzieć się, kiedy popełniamy błąd - bez powodowania ogromnych strat.

- Chcemy pokazać, że „elektrotechnika” to nie wstydliwe słowo, które należy zastąpić nowszym, modniejszym. Wystarczy jedynie zrozumieć, czym jest nowoczesna elektrotechnika. To nie „kopanie rowów pod kable i stawianie słupów energetycznych”. To rozproszone systemy wytwarzania, sterowania i kontroli, zarządzanie wirtualnymi elektrowniami, w skład których wchodzą odnawialne źródła energii o niestałej dostawie energii pierwotnej, elektromobilność, systemy big data i wiele innych, aktualnych, pasjonujących zagadnień i technicznych wyzwań - mówią naukowcy z IAEE.

Elektrotechnika na UZ jest mocna! Nawet w rankingu „Perspektyw”, faworyzującym duże uczelnie, zielonogórska elektrotechnika jest na wysokim, szóstym miejscu. Absolwenci kierunku znajdują satysfakcjonującą pracę już w trakcie studiów. Również prace badawcze, szczególnie z magazynowania energii, są wizytówką zespołu badawczego IAEE.

Wiele działań, zarówno z dydaktyki, jak i badań naukowych, realizowanych jest z sukcesami wspólnie z ENEA Operator. Za projekt EnergyStore, dotyczący magazynowania energii, którego kierownikiem B+R był dr hab. inż. Robert Smoleński, prof. UZ (dyrektor IAEE), ENEA Operator została wyróżniona prestiżową nagrodą dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce - Innowatorem 2021 „Wprost”.

Bardzo ciekawym projektem o wysokim poziomie technicznym, realizowanym w ramach stałej umowy pomiędzy UZ a ENEA Operator, było opracowanie algorytmu wykrywającego błędy w systemie elektroenergetycznym na podstawie danych z systemu OrigAMI. System ten jest jednym z najbardziej zaawansowanych tego typu w Europie. Gromadzi dane z ponad 180.000 liczników energii, co daje ponad 90.000.000 rekordów napięć, prądów i mocy zapisywanych dziennie. Algorytm opracowany przez zespół naukowców UZ, kierowany przez dr inż. Piotra Leżyńskiego, jest obecnie integrowany z systemem OrigAMI. Dostęp do niego mają tylko trzy jednostki w kraju, wśród nich pracownicy IAEE.

W uznaniu wieloletniej, wzorcowej współpracy jednostki naukowej z podmiotem gospodarczym, dyrektor IAEE prof. Robert Smoleński został wyróżniony odznaką „Zasłużony dla Grupy Kapitałowej ENEA”. Był to pierwszy przypadek, w którym wyróżniony przez kapitułę nie był pracownikiem ENEA.

- Liczymy, że biorąc udział w wydarzeniu „Elektrotechnika w Matrixie, czyli VR w elektroenergetyce”, przyczynicie się do promocji elektrotechniki i zacieśnienia współpracy z ENEA Operator - zachęcają pracownicy IAEE.

Biuro Prasowe UZ