Dla amatorów i ortodoksów

17 Czerwiec 2022
Piechurzy z całego kraju idą w długą. Przemierzą Lubuskie dwoma szlakami, by dotrzeć do Zielonej Góry. 200 zapaleńców związanych z PTTK pozna nasze okolice i puści wici w swoich regionach. Projekt wpisuje się w okrągły jubileusz Winnego Grodu. Trzeba się pokazać.

Taka forma promocji zdarza się nieczęsto. Tym bardziej trzeba odważnie wypiąć pierś do przodu i pokazać Zieloną Górę z najlepszej strony. Pod koniec lipca dotrze tu 200 zapalonych piechurów z całej Polski, którzy na co dzień organizują turystykę w swoich regionach. - Mamy zgłoszenia z każdej części kraju. Odzywali się z Olsztyna, Częstochowy, Trójmiasta - wymienia Waldemar Osypiński, prezes zarządu oddziału zielonogórskiego PTTK. W drogę rusza również 92-letnia Olga Ziętkiewicz z Katowic, legenda polskiej turystyki. Przed nią i resztą turystów nie lada wyczyn. „Ogólnopolski wysokokwalifikowany rajd pieszy” w Polsce odbywa się po raz 63., w tym roku u nas. Przyciąga 800-lecie powstania Zielonej Góry i 700-lecie uzyskania praw miejskich. - Przygotowaliśmy dwie trasy, każda liczy około 260 km - mówi Konrad Majewski, wiceprzewodniczący komisji turystyki pieszej zielonogórskiego PTTK. - Pierwsza ekipa rusza z Kostrzyna nad Odrą, druga z Parku Mużakowskiego. Po dwóch tygodniach wędrówki spotykamy się w Zielonej Górze.

Uczestnicy rajdu po drodze zwiedzą Międzyrzecki Rejon Umocniony, Łagów czy Gryżynę. W Zielonej Górze zabawią dwie noce. - Chcemy im pokazać starówkę, piwnice winiarskie, Palmiarnię i wszystko, co wyróżnia nasze miasto - planuje W. Osypiński. Po drodze będą spać pod namiotami w urokliwych miejscach - na terenie Twierdzy Kostrzyn czy na marinie w Santoku. Piechurzy będą się rozbijać również na boiskach czy terenach miejskich ośrodków kultury. U nas, za zgodą władz UZ, kemping zrobią przy ul. Wyspiańskiego.

Okrągły jubileusz będą z PTTK świętować również zielonogórzanie. - Tutaj nie będzie już tak ekstremalnie - zastrzega W. Osypiński. –-W ramach projektu przygotowaliśmy 10 wędrówek po Zielonej Górze. Pierwsza już za nami. Będziemy zwiedzać przez cały rok, aż do grudnia.

- Przygotowaliśmy tematyczne wyprawy. W każdej, oprócz przewodnika, weźmie udział ekspert w danej dziedzinie. Na tapetę bierzemy przeróżne tematy - od kolei, przez procesy czarownic po astronomię - zachęca Beata Musiałowska, przewodniczka PTTK.

Wycieczki nie wymagają wyjątkowej kondycji, każda trwa około dwóch godzin. - Warto zaopatrzyć się w wygodne, sprawdzone buty, nakrycie głowy, ubranie odpowiednie do pogody, butelkę wody i kanapkę - radzi K. Majewski.

Udział w wycieczkach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Najbliższa z jubileuszowego cyklu już 18 czerwca. Zazwyczaj zbiera się grupa ok. 30 osób. Spotykają się w soboty o 13.00 pod pomnikiem Bachusa. Na bieżąco warto śledzić stronę zielonogórskiego oddziału: omzgora.pttk.pl

(ah)

 

RUSZAJ Z NIMI

Terminy jubileuszowych wycieczek PTTK „Wehikułem czasu przez wieki”: 18.06, 2.07, 23.07, 13.08, 27.08, 10.09, 15.10, 26.11, 3.12.