Dary od zielonogórzan już w drodze

4 Marzec 2022
Blisko 20 palet z niezbędnym wyposażeniem - dla osób broniących Ukrainy - wyruszyło w czwartek do naszego miasta partnerskiego, Iwano-Frankiwska. To pomoc od miasta Zielona Góra, powiatu nowosolskiego oraz Gubina. Zbiórka darów nadal trwa.

 

W środowe popołudnie sprzęt był pakowany w kartony, które następnie trafiały na palety i wózkami widłowymi przewożono je do ciężarówek. Transport w czwartek był już w trasie do Lwowa, stamtąd zostanie przekazany do Iwano-Frankiwska.

- Pakujemy pomoc dla Ukrainy, chyba tę najbardziej istotną, bo taką, która może pomóc obronie cywilnej, m.in. agregaty prądotwórcze, apteczki, racje żywnościowe dla wojska. To jest dla nich niezbędne w tej chwili. To co możemy, staramy się wysłać jak najszybciej, żeby poczuli naszą pomoc - mówił w środę prezydent Janusz Kubicki, który sam doglądał w magazynie załadunku. Oprócz Zielonej Góry, do transportu swoje cegiełki dorzucił powiat nowosolski oraz Gubin. Do Ukraińców trafi wyposażenie niezbędne na wojennym froncie. To również kuchenki gazowe i elektryczne, łóżka polowe, śpiwory, koce, latarki, nosze… Lista jest długa. Sprzęt zakupiono dzięki uchwale przyjętej we wtorek przez radę miasta (piszemy o tym na str. 6).

Również w czwartek z Zielonej Góry wyjechał transport z rzeczami zbieranymi w magazynie Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Zjednoczenia. - To głównie jedzenie, artykuły chemiczne i różne rzeczy dla dzieci - mówi Agnieszka Miszon z ZGK. Ciężarówka zawiezie dary od zielonogórzan do centralnego magazynu w Skwierzynie, skąd będą już rozdysponowywane według potrzeb przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Do magazynu przy ul. Zjednoczenia 110 przyjmowane są nadal rzeczy - ze zbiórek organizowanych przez szkoły, zakłady pracy itp. Jeśli ktoś chce pomóc indywidualnie, lepiej jest przynieść pojedyncze paczki do Katarzyny Prokopyszyn - na ul. Dolną 6, gdzie na bieżąco są one wydawane potrzebującym Ukrainkom i Ukraińcom, którzy dotarli już do Zielonej Góry. Lista najbardziej potrzebnych rzeczy jest na bieżąco aktualizowana i udostępniana na Facebooku.

Podobną akcję prowadzi Stowarzyszenie Warto Jest Pomagać - w swojej siedzibie w Parku Tysiąclecia, ul. Wazów 3, gdzie organizuje zbiórkę darów dla Ukrainy. 

Dawid Kiełbiński nie mógł obojętnie przyglądać się krzywdzie sąsiadów z Ukrainy. W minioną środę przywiózł lekarstwa, bandaże i najpotrzebniejsze produkty żywnościowe. - To wstyd nie pomóc w trudnej sytuacji - przekonuje pan Dawid. - Zakupiliśmy z żoną produkty, o które na stronie internetowej prosi Warto Jest Pomagać.

Piotr Gadaj został wolontariuszem pierwszy raz w życiu. - Chcę pomagać ludziom, to płynie z serca. Prowadzę zajęcia Aktywny senior dla osób starszych i weszło mi to w krew - tłumaczy pan Piotr.

Joanna Grzeszczuk jest zaprawiona w bojach, bo od pięciu lat udziela się w akcjach charytatywnych w Zielonej Górze i w Lubuskiem. Jest wolontariuszką Fundacji Black Butterflies Ewy Minge i pomaga osobom onkologicznie chorym, pomocną dłoń wyciąga też do stowarzyszeń wspierających chorych na autyzm.

- Serce się raduje, jak widzę zaangażowanie zielonogórzan - mówi pani Joanna. - Pomagają i dwudziestolatkowie i osoby po 70-tce. Zbieramy koce, śpiwory i karimaty, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i dla dzieci, żywność z długim terminem przydatności: puszki, makarony, kaszki dla dzieci, produkty do mycia: żele pod prysznic, szampony, podpaski, tampony, mydła.

Dary można przynosić od poniedziałku do piątku, od 11.00 do 12.00. Do kiedy? Grzegorz Hryniewicz, szef stowarzyszenia bez wahania odpowiada, że do kiedy będzie potrzeba.

- Zielonogórzanie mają ogromne serca. Po raz kolejny pokazują, że lubią i potrafią pomagać. Są też świadomi tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Dziennie odbieram bardzo dużo telefonów z propozycją pomocy. Możemy liczyć na kilkudziesięciu naszych wolontariuszy. Z całego serca bardzo wszystkim dziękuję - dodaje.

Prowadzona jest też zbiórka. Subkonto Poszkodowanych na Ukrainie: 53 1140 1850 0000 2096 6400 1010.

(ap, rk)

 

PIERWSZA POMOC

Na froncie potrzebują apteczek!

Kompletujemy apteczki taktyczne z podstawowymi artykułami medycznymi dla żołnierzy w Ukrainie. Wszystkie lekarstwa i środki medyczne prosimy przynosić do siedziby CKZiU „Medyk” przy ul. Wazów 44 w Zielonej Górze. Ty też możesz uratować komuś życie!

Godziny otwarcia „Medyka”: pon.-śr. 7.00-19.00, czw.-pt. 7.00-21.00, sob. 8.00-19.00.

Potrzebne są: rękawiczki, najlepiej nitrylowe, rozmiar L; nożyczki ratownicze/opatrunkowe (mają zaokrąglony koniec, aby bezpiecznie przecinać ubrania); folia termiczna/folia NRC/koc termiczny; opatrunki elastyczne i dziane; chusta brzuszna duża 60x80cm lub większa; staza taktyczna uciskowa; opatrunek okluzyjny klatki piersiowej; mazak niezmywalny; opatrunek hemostatyczny, opatrunek hydrożelowy, plastry lub plaster w rolce; kolorowe opaski do Triage’u: czerwona, czarna, zielona, żółta; sól fizjologiczna ampułka 5ml; gaziki nasączone alkoholem; rurka ustno-gardłowa; bandaż izraelski.

(ah)

 

Tu można przynosić

potrzebne rzeczy

Przez cały tydzień trwały zbiórki ubrań, żywności, zabawek i leków. Włączały się w nie pojedyncze osoby, firmy i instytucje. Zielonogórzanie po raz kolejny pokazali dobre serca i moc płynącą ze wspólnego działania. Wiele z transportów pojechało już na polsko-ukraińską granicę.

Poniżej podajemy zbiórki, które wciąż trwają i punkty, w których można otrzymać pomoc. Przed zakupem lub przekazaniem rzeczy warto sprawdzić, co znajduje się na liście priorytetów.

DARY RZECZOWE

*Dom Ukraiński, ul. Krasickiego 25a

Codziennie od 10.00 do 22.00 zbierany jest sprzęt wojskowy dla tych, którzy jadą bronić Ukrainy. Lista niezbędnych rzeczy: mundury wojskowe, buty wojskowe i trekkingowe, nakolanniki i ochraniacze na łokcie, okulary taktyczne, śpiwory, pledy, karimaty, latarki taktyczne, bielizna termoaktywna, skarpetki, rękawice taktyczne, powerbanki, namioty, opatrunki. Szczególnie potrzebne są: kamizelki kuloodporne (od 3 klasy ochrony w górę), hełmy kuloodporne, wojskowe kamizelki taktyczne, plecaki wojskowe (od 50 l), opaski uciskowe, apteczki (nie samochodowe), krótkofalówki GSM, kamery termowizyjne, noktowizor.

* Dary zbiera radna Eleonora Szymkowiak

Potrzebne są lekarstwa i środki opatrunkowe. Miejsce zbiórki w oznakowanym kiosku przy zielonogórskim ratuszu. Każda chętna osoba może zgłosić się jako wolontariusz, pełniąc dyżury w godz. 13.00-17.00. Kontakt do organizatora zbiórki: tel. 605 931 125.

*IFMSA Zielona Góra z Uniwersytetem Zielonogórskim, Campus A - budynek A-0 (ul. Podgórna 50), Campus B (ul. Wojska Polskiego 69) - budynek A-16

Do niedzieli, 6 marca, godz. 9.00-12.00 oraz 15.00-21.00. Najbardziej potrzeba środków opatrunkowych: koce termiczne, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, bandaże, płyny octenisept, panthenol, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków, gazy jałowe, maseczki, rękawiczki jednorazowe.

*Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, magazyn ul. Dworcowa 21

Najbardziej potrzebne są: środki czystości, środki pielęgnacyjne dla dzieci, środki higieniczne, kredki, kolorowanki, zabawki, pluszaki (przyjmowane są tylko nowe rzeczy).

*Katarzyna Prokopyszyn, ul. Dolna 6

Codziennie od 9.00 do 18.00. Najbardziej potrzebna jest żywność (mleko, olej, kawa, kakao, mleko modyfikowane dla dzieci, warzywa w puszkach, sosy w słoikach, gotowe dania w słoikach), nowa bielizna, plecaki i przybory szkolne, lekarstwa.

Wydawane też są tam wyprawki dla Ukrainek i ich dzieci, które dotarły do Zielonej Góry.

*Grupa na Facebooku: Lubuskie dla Ukrainy

Na bieżąco są tu umieszczane informacje o trwających zbiórkach, rzeczach potrzebnych dla rodzin, które już przyjechały z Ukrainy do Zielonej Góry. Można zaoferować swoją pomoc w transporcie, usługach medycznych, prawniczych itp.

PIENIĄDZE

Pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy, to maraton, a nie sprint. Będzie ona jeszcze potrzebna przez następne tygodnie. Organizacje humanitarne zbierają środki na ten cel.

* Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

07 1020 5402 0000 0702 0020 5716 z dopiskiem UKRAINA

* Stowarzyszenie Warto jest Pomagać

53 1140 1850 0000 2096 6400 1010

* Polski Czerwony Krzyż

16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”

* Polska Akcja Humanitarna

www.siepomaga.pl/pah-ukraina

(ap)