Dajmy naszym świątecznym drzewkom drugie życie
Ekopatrole ruszyły w miasto 8 stycznia. To początek akcji Ekochoinka, którą co roku organizuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze i urząd miasta we współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej.
Ekopatrole wyruszają już o 6.00, dlatego choinkę należy wystawić koło śmietnika lub pod śmietnikową pergolą odpowiednio wcześniej. Drzewka nie pójdą na marne. - Choinki są rozdrabniane i tak powstają zrębki, czyli naturalny nawóz - tłumaczy Krzysztof Sikora, prezes ZGK. - Zielonogórzanie coraz chętniej stawiają na żywe drzewka, nasza świadomość na temat proekologicznych działań rośnie.
- Sztuczne choinki są trwałe, ale ich produkcja i utylizacja obciążają środowisko. Produkcja choinki jest bardzo energochłonna, a kiedy się jej pozbędziemy, będzie się rozkładać nawet kilkaset lat. Ekochoinka to akcja promująca działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska - wyjaśnia Ewelina Fabiańczyk, rzeczniczka RDLP w Zielonej Górze.
Ekoświadomość w górę
- Ukłony w stronę zielonogórzan - komentuje prezydent Janusz Kubicki, który aktywnie bierze udział w akcji Ekochoinka. - Nasza świadomość ekologiczna rośnie z roku na rok. Widać to po liczbie oddawanych choinek. Przestawiamy się na żywe drzewka i częściej myślimy o recyklingu. Zależy nam i chętnie działamy na rzecz środowiska.
Część choinek od lat trafia do podzielonogórskiego gospodarstwa agroturystycznego, gdzie z przyjemnością zjadają je zwierzęta. Z reszty powstają zrębki. Wracają do mieszkańców w postaci nawozu, który doskonale użyźnia glebę pod kwasolubnymi roślinami.
Drugie życie zyska też, zgodnie z zielonogórską tradycją, miejska choinka. - W zeszłym roku z pozyskanego z niej drewna wykonaliśmy 12 budek lęgowych, niemal 50 krążków o różnej wielkości oraz trzy karmniki - relacjonuje Wojciech Grochala, dyrektor zielonogórskiej RDLP. Drewnianymi krążkami zajęli się artyści, którzy ozdobili je motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Poszły pod młotek, a twórcy przekazali dochód na wybrane przez siebie cele charytatywne.
Na zakończenie duży ekopiknik
Jak zwykle podczas finału akcji Ekochoinka spotkamy się w Leśnej Osadzie. Na potrzeby okoliczności zmieni się w nią deptak. Właśnie tu, 7 lutego staną ekologiczne stanowiska i odbędzie się piknik edukacyjny. W zeszłym roku furorę robiło cięcie drzewa ogromną piłą, w namiotach rozstawionych wokół ratusza można było zakręcić kołem fortuny, rozwiązać krzyżówkę, rebus i test, a także poznać szyszki, nasiona i igły przeróżnych drzew. Wszyscy prześcigali się w pomysłach na ekoedukację. Wrażenie robiło również stanowisko z rębakiem, który „pożerał” choinki oraz miejskie maskotki, które przechadzały się po Leśnej Osadzie. Jeśli dodać fakt, że Palmiarnia częstowała gorącą czekoladą, to na 7 lutego wszyscy powinni zarezerwować sobie miejsce w kalendarzu.
Kiedy i gdzie kursuje Ekopatrol
Racula: 10-11 stycznia
Sucha, Ługowo: 12 stycznia
Barcikowice, Zatonie, Marzęcin:15 stycznia
Nowy Kisielin: 16-17 stycznia
Stary Kisielin: 18-19 stycznia
Kiełpin, Jarogniewice: 22 stycznia
Krępa, Łężyca: 23-24 stycznia
Zawada, Stożne, Jany: 25 stycznia
Przylep: 26 i 29 stycznia
Ochla, Jeleniów: 30-31 stycznia
Szczegółowy harmonogram odbioru choinek na terenie Zielonej Góry na stronie zgk.net.pl
(ah)