Dach dla rolkarzy i zielniki w Dolinie Gęśnika
Pod koniec sierpnia magistrat zapytał zielonogórzan, który z trzech wariantów zagospodarowania dachu wielopoziomowego parkingu przed Palmiarnią najbardziej przypadł im do gustu. W niedzielę zakończyło się głosowanie. Wzięło w nim udział 1.286 osób.
- Bardzo się cieszę, że wygrał trzeci, najbardziej rozbudowany projekt – mówi radny Filip Gryko (klub Zielona Razem), który monitoruje budowę parkingu. – W mieście brakuje toru do jazdy na rolkach i rowerach, a budowę właśnie takiego toru przewiduje zwycięski projekt. To będzie dobre uzupełnienie oferty rekreacyjnej wokół Palmiarni. Teraz jedynie małe dzieci mają tu plac zabaw, te większe, jak mój 10-letni syn Borys, nie mają gdzie się wyszaleć.
Na zwycięski wariant zagłosowały 634 osoby (49,3 proc). Zakłada on budowę dużego toru, wewnątrz którego przewidziano także miejsce do wypoczynku i zabawy. Na dachu powstanie też rozbudowana strefa niskich i wysokich treningowych drabinek. Widownia oddzieli plac zabaw dla najmłodszych od toru. Projekt techniczny parkingu będzie gotowy do końca roku. Wtedy poznamy koszt inwestycji.
W minioną niedzielę mieszkańcy dyskutowali też nad usytuowaniem zielników w rejonie Doliny Gęśnika. Specjalne ankiety wypełniły 152 osoby. To pomysł F. Gryko, który przekazał pieniądze na sadzonki z tzw. puli radnego. – Zielnik to oryginalny i fajny pomysł na zagospodarowanie Doliny Gęśnika – przekonuje. – Rozstrzygnięto przetarg na dokończenie rewitalizacji tego pięknego miejsca. To nie urzędnicy, ale mieszkańcy powinni być jego gospodarzami.
Do wyboru było pięć miejsc. Najwięcej osób - 41, wskazało na plac zabaw przy ul. Źródlanej. Na drugim miejscu znalazła się ścieżka przy miasteczku ruchu drogowego – 35 głosów, na trzecim - Wrota do Doliny Gęśnika (mural) przy ul. Rzeźniczka – 31 głosów. To w tych miejscach pojawią się w pierwszej kolejności donice z wikliny i drewna wykonane przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej. W czwartek posadzono pierwsze rośliny.
– Pojawią się tu tymianek, rozmaryn, bazylia, lubczyk – wylicza Agnieszka Miszon z ZGK. – Każdy będzie mógł na przykład urwać sobie lubczyk i pietruszkę do niedzielnego rosołu. Jak ktoś będzie robił sos do pizzy, przyda mu się oregano i bazylia. Chcemy poprosić mieszkańców, by pomogli nam zadbać o donice z ziołami. Liczymy, że wybierając się na plac zabaw z dzieckiem, zabiorą ze sobą konewkę lub butelkę z wodą, aby podlać roślinki.
Do niedzieli (22 września) można wypowiedzieć się jeszcze w jednej kwestii dotyczącej miasta, wypełniając internetową ankiet na stronie geoankieta.zielona-gora.pl
Na mapie można zaznaczyć np. propozycje zmian w sieci dróg, nowe tereny zielone czy lokalizację nowego schroniska dla zwierząt. Magistrat proponuje wariantowe rozwiązania, ale można również dopisać swoją propozycję i precyzyjnie zaznaczyć, o które miejsce chodzi.
(rk)