Będą tu dwie galerie i przebudowana droga
Roboty drogowe w pobliżu ronda Orląt Lwowskich to była konieczność. Ruch na Szosie Kisielińskiej już teraz jest spory i z pewnością zwiększy się po otwarciu parku handlowego Stop Shop, który powstaje między ogródkami działkowymi a marketem Intermarche (naprzeciwko osiedla Pomorskiego). Aby zminimalizować korki w tym miejscu, miasto zdecydowało się przebudować jezdnię. Do istniejącego ronda dobudowano dwa prawoskręty, które ułatwią komunikację z parkiem handlowym. Istniejący zjazd do galerii też się zmieni. Dojedziemy do niego również z ulicy Kętrzyńskiej, łączącej tę część miasta z drogą ekspresową S3.
Plac budowy przekazano we wrześniu. Wykonawcą jest firma Bud-Dróg z Kożuchowa. Prace wyceniono na ok. 4,7 mln zł, z czego inwestor do zadania dołoży miastu 1,5 mln zł.
- Bud-Dróg w większości wykonał roboty ziemne, zakończył budowę murów oporowych oraz sieci uzbrojenia terenu - informuje Krzysztof Jarosz, kierownik Biura Budowy Dróg w Departamencie Zarządzania Drogami w magistracie. - Trwają prace nad nawierzchnią bitumiczną i chodnikami.
W planach jest wykonanie nawierzchni drogi, roboty wykończeniowe, sygnalizacja świetlna i elementy organizacji ruchu.
Przebudowa Szosy Kisielińskiej pierwotnie miała zakończyć się pod koniec minionego roku, jest jednak mały poślizg. - Z uwagi na występujące utrudnienia z płynnością dostaw materiałów budowlanych, wskutek panującej pandemii, termin realizacji zadania wydłużono do 31 marca - wyjaśnia K. Jarosz.
Stop Shop otworzy się wiosną. Stoi już szkielet konstrukcji parku handlowego, który będzie miał powierzchnię 6,6 tys. mkw. Znajdzie się w nim 12 sklepów. Wśród najemców pojawi się marka odzieżowa Sinsay, która zajmie 1,1 tys. mkw. Zielonogórzanie zrobią zakupy w Martes Sport (800 mkw.) i Kakadu (250 mkw.) - sieci sklepów zoologicznych oraz w Tedi. Ta europejska sieć sklepów wynajmie 900 mkw., zaoferuje m.in. artykuły kosmetyczne, drogeryjne, toaletowe, samochodowe, książki i karmę dla zwierząt.
Z kolei budowa obiektu handlowo-usługowego pomiędzy Biedronką a kościołem rozpoczęła się jesienią 2020 r. Budynek w stanie surowym miał zostać ukończony w połowie minionego roku. Plany inwestora z branży mięsnej pokrzyżowała pandemia. Oprócz sklepu mięsnego, znajdą się tu inne punkty handlowo-usługowe. Do każdego przewidziano osobne wejście. Gotowy jest już parking przed obiektem. W oszklonych lokalach trwają prace wykończeniowe. Poznaliśmy pierwszych najemców. Mieszkańcy skorzystają z salonu gier Totalizatora Sportowego, sklepu sieci Rossmann i piekarnio-cukierni. Wybiorą się też na zakupy do niemieckiego dyskontu tekstylnego KIK. Większość asortymentu tego sklepu stanowi odzież damska, męska i dziecięca, ale można też nabyć biżuterię, zabawki, produkty kosmetyczne, artykuły papiernicze, gospodarstwa domowego i do stylizacji wnętrz. Jeden sklep tej sieci działa już w galerii przy ul. Wiejskiej 2.
(rk)