Bachuska Uniwerka już wita studentów
Poniedziałek, godz. 10.50. - Uniwerka symbolizuje podróżniczkę niebojącą się wyzwań, zaciekawioną światem, która z jednej strony przynosi doświadczenia z innych miejsc, a z drugiej wynosi te, które można zdobyć u nas, na Uniwersytecie Zielonogórskim i przekazać na cały świat - mówi prof. Justyna Patalas-Maliszewska, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą. - Uniwerka udowadnia, że jesteśmy dynamiczni i otwarci na świat.
To czwarty uczelniany Bachusik. Wcześniej powstały: UZetikus (w czerwcu 2012 r.), Banachus (w czerwcu 2019 r.) i ŻakUZ (w listopadzie 2021 r.). Autorem wszystkich jest zielonogórski artysta Robert Tomak. W sumie na 74 Bachusiki jego dziełem są 23 rzeźby.
- Jestem szczęśliwy, że mogę coś robić dla tego miasta, dla uniwersytetu, w którym broniłem dwie magisterki. Mam duży sentyment do tej uczelni. Cieszę się, że mogę pokazać studentkę, która jeździ, zwiedza Europę. Nie to co ja. W moich czasach studenckich były olbrzymie ograniczenia - opowiada Tomak. - Teraz można jeździć po całej Europie i pracować gdzie się chce. Uniwerka jest stąd. Ma książki z UZ, unijny plecaczek, taki do zwiedzania i wianek z winorośli na głowie. Nie pytałem, czy lubi wino. Wędruje na bosaka.
- Jest dziewczyną, bo większość studentów uniwersytetu to kobiety - uśmiecha się rektor prof. Wojciech Strzyżewski, który obserwuje wydarzenie trochę z boku. Zadanie odsłonięcia rzeźby powierzył dwóm kobietom: prof. Patalas-Maliszewskiej oraz absolwentce UZ i dziennikarce Agnieszce Der. To ona wygrała konkurs na imię Bachuski. - Uniwerka, bo uniwersytet, uniwerek, Unia Europejska, a werka jest od imienia Weronika, grecka Berenika, czyli ta, która zwycięża. Jeżeli podróżujemy, uczymy się, poznajemy świat i różnorodność to tylko zwyciężamy - tłumaczy Der.
Bachuska powstała w ramach 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jej odsłonięcie było wstępem do otwarcia uniwersyteckiego Welcome Center, które ma pomagać studentom zagranicznym. Tutaj zdobędą niezbędne informacje o uczelni: planie zajęć, rozmieszczeniu budynków. Takich studentów jest obecnie na UZ około 100.
(tc)