Informatyka - kuźnia nowoczesnych rozwiązań
Handel i usługi elektroniczne to dynamicznie rozwijający się obszar biznesu. Branża potrzebuje inżynierów o unikalnych umiejętnościach z pogranicza informatyki oraz biznesu. Kierunek opracowano wspólnie z firmami z branży e-commerce, aby jak najlepiej przygotować absolwentów do nowych e-zawodów oraz prowadzenia własnych firm. Studenci poznają technologie internetowe, mobilne i chmurowe oraz uczą się projektować i implementować serwisy internetowe i aplikacje biznesowe. Dużą wagę przykłada się do kształcenia umiejętności zdobywania klientów za pomocą marketingu w mediach społecznościowych, mediów cyfrowych w reklamie oraz technik sprzedaży w internecie.
Biznes elektroniczny nie istniałby bez sieci komputerowych dlatego studenci poznają teoretyczne oraz praktyczne zagadnienia dotyczące sieci teleinformatycznych oraz sposoby zapewniania bezpieczeństwa elektronicznego.
Kluczowym elementem biznesu elektronicznego są również cyfrowe dane, które trzeba umieć przechowywać oraz przetwarzać w celu odkrywania wiedzy istotnej do prowadzenia biznesu. Studenci kształcą się z baz danych, hurtowni danych, technologii Big Data oraz ogólnie pojętej inżynierii danych wykorzystywanej do analityki biznesowej.
Inżynier w obszarze biznesu elektronicznego musi też odnaleźć się w środowisku korporacyjnym, dlatego na kierunku przekazywana jest wiedza o procesach biznesowych zachodzących w firmach oraz kształci się umiejętności korzystania z systemów wspomagających logistykę, planowanie i zarządzenie przedsiębiorstwem.
Dopełnieniem procesu kształcenia jest zapoznanie z metodami pracy zespołów projektowych, zaznajomienie z prawem obowiązującym w e-biznesie oraz ugruntowanie wiedzy na temat ekonomiki i przedsiębiorczości.
Wyposażeni w taką wiedzę, kompetencje i umiejętności absolwenci biznesu elektronicznego nie mają najmniejszych kłopotów ze znalezieniem pracy w zawodach związanych z nowoczesną branżą e-commerce.
Jedną z firm, która współpracuje z młodymi specami z branży jest Perceptus. - We współpracy z WIEA udało nam się przeprowadzić VII już edycję Perceptus IT Security Academy, dzięki której studenci otrzymują nieodpłatnie porcję wartościowej, praktycznej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa, a my mamy możliwość pozyskania do firmy ambitnych i uzdolnionych osób. Wyposażyliśmy także jedno z pomieszczeń laboratoryjnych na uczelni, dostarczając infrastrukturę sprzętową, której najcenniejszym składnikiem jest rozwiązanie HSM. Perceptus bierze także czynny udział we wsparciu studentów przy pisaniu prac dyplomowych, przekazując wiedzę i doświadczenie, jednocześnie udostępniając im infrastrukturę i sprzęt. Warto również wspomnieć o doktoracie wdrożeniowym, który realizowany jest w porozumieniu między uczelnią a firmą - w ten sposób Perceptus mówi o współpracy.
Studenci mogą też realizować i rozwijać projekty w ramach kół naukowych. W październiku i listopadzie, w ramach konkursu pt. Klakson - Impuls do innowacji, koło Dev&Games realizowało temat pt. Rapid 3D Flow. Głównym zadaniem było opracowanie dedykowanego narzędzia, które wykonuje zadanie konwersji chmury punktów do tzw. obiektu siatkowego. Z kolei koło Java UZ koncentruje się na praktycznym wykorzystaniu języka Java, aktualnie jednego z najpopularniejszych języków programowania. O kole wypowiedział się jego przewodniczący Piotr Wobalis: - Nikt nie urodził się geniuszem, jednak każdy ma szansę nim zostać. Koło naukowe Java UZ to miejsce gdzie można rozwijać pasje. Tworzymy innowacyjne produkty informatyczne oparte na technologiach chmurowych. Naszym zadaniem jest rozwój studentów w zakresie najnowszych rozwiązań technologicznych branży medycznej oraz social-media”.
Dodajmy, że w instytucie prowadzone są kierunki: informatyka, biznes elektroniczny oraz automatyka i robotyka.
Pracownicy Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych