Popularne słowa: wstyd i kłamstwa

31 Marzec 2022
Wyjątkowo często właśnie te słowa padały z ust radnych podczas wtorkowej sesji rady miasta. Gorąca dyskusja rozgorzała przy okazji głosowania nad jednym z apeli. Później udało się radnym zająć konkretnymi uchwałami, choć emocje co rusz brały górę.

Na początku sesji prezydent Janusz Kubicki oraz przewodniczący rady Piotr Barczak podziękowali wszystkim wolontariuszom, firmom, instytucjom za pomoc okazaną uchodźcom z Ukrainy. - Kłaniamy się wszystkim w pas. Sam, jako prezydent, nie dałbym rady. W tym trudnym momencie zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa - mówił J. Kubicki. Włodarz miasta przedstawił podsumowanie działań, jakie magistrat organizuje w związku z przyjęciem uchodźców wojennych. Jedną z najważniejszych spraw jest zapewnienie możliwości edukacji dla ukraińskich dzieci. W Zielonej Górze utworzono już 33 oddziały przygotowawcze, w 13 szkołach podstawowych, trzech liceach i jednym technikum. Do oddziałów tych zapisano już ponad 700 uczniów. Dodatkowo do klas ogólnodostępnych przyjęto 330 uczniów, a 220 maluchów zapisano do przedszkoli. Działa również Dwujęzyczny Zespół Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej. Prezydent podkreślał również zaangażowanie urzędników, którzy pracują w punkcie przy ul. Długiej 13 przy wydawaniu numerów PESEL. - Szukamy rozwiązań, a nie problemów. Nad wydawaniem numerów PESEL pracujemy siedem dni w tygodniu, tak żeby obsłużyć, jak najwięcej osób - mówił J. Kubicki.

Przed tym podsumowaniem radni blisko dwie godziny dyskutowali przy okazji punktu dotyczącego przyjęcia apelu o przywrócenie do pracy dyrektora „Medyka” (więcej piszemy o tym na str. 4). Radni zarzucali sobie kłamstwa, twierdzili, że wstydzą się za siebie, a ostre słowa padały z każdej ze stron. Punktem zapalnym tej dyskusji był nie tylko apel dotyczący dyrektora „Medyka”, ale również odrzucony apel o pomoc humanitarną dla uchodźców oraz wolontariuszy. Radni, którzy wstrzymali się od głosu tłumaczyli ten fakt tym, że pomoc na poziomie rządowym jest już organizowana, są przygotowane konkursy dla organizacji pozarządowych, a sam apel nie wniósłby żadnych konkretnych rozwiązań.

W późniejszej części sesji radni zdecydowali o nawiązaniu współpracy partnerskiej z miastem Batumi. - Ta uchwała to otwarcie drzwi. Mieszkańcy obu miast będą mogli kreować współpracę - mówił Tomasz Nesterowicz (SLD). Natomiast Sławomir Kotylak (KO) zwracał uwagę, żeby zastanowić się nad kierunkiem rozwoju takich współprac. W mieście od września działać będzie też nowa placówka. Zespół Edukacyjny nr 11 przy ul. św. Kingi powstał z połączenia SP nr 6 i MP nr 1. Zmieniły się również granice rejonów szkół.

(ap)