Gdy nauka idzie w parze z sukcesem
Instytut kształci na kierunku administracja - I i II stopień, prawo - jednolite studia magisterskie, oraz prowadzi studia podyplomowe - kadry i płace w prawie i praktyce, zamówienia publiczne i partnerstwo publiczno-prawne oraz prawo zatrudnienia i psychologia pracy. Nowoczesny system nauczania kierunków jest doceniany w kraju i wśród uczelni zagranicznych. Dotyczy to szczególnie kierunku prawo. Studenci są przygotowywani do aplikacji dzięki specjalnie przygotowanym programom nauczania, które kładą szczególny nacisk na naukę praktycznego stosowania prawa. Studenci mają też okazję do rozwijania h zainteresowań w kołach naukowych. W obrębie INP funkcjonują: Koło Naukowe Młodych Praktyków Prawa, Koło Naukowe Prawa Cywilnego, Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego „Konstytuzja”, Koło Naukowe Administratywistów, Koło Naukowe Praw Człowieka, Studenckie Koło Nauk Penalnych. Studenci chętnie biorą udział w wymianach zagranicznych w ramach programu Erasmus, który daje im możliwość zrealizowania części toku studiów na zagranicznych uczelniach partnerskich. Jednocześnie wielu studentów z zagranicy chętnie wybiera naukę na Wydziale Prawa i Administracji UZ.
Studenci chwalą sobie nowatorskie podejście do nauki prowadzone w instytucie. Monika, studentka prawa: - Gdy wybierałam dziedzinę swojego przyszłego zawodu, kierowały mną proste pobudki, chcę być adwokatem. Moim marzeniem jest bronić ludzi i dochodzić prawdy na drodze sądowej. Nie uważam jednak, aby ten kierunek był wyłącznie dla ludzi, którzy wiedzą jaki zawód chcą wykonywać w przyszłości. Dziedzina ta znajduje zastosowanie w czynnościach dnia codziennego, w sferze prywatnej i zawodowej, dlatego wybierając się na studia wiedziałam, że niezależnie od tego co przyniesie przyszłość, lata nauki nie będą zmarnowanym czasem.
Dodatkowo studenci mają możliwość publikowania swoich pierwszych artykułów w naukowym czasopiśmie studenckim - „Studenckie Forum Prawnicze i Administracyjne”. Po studiach absolwenci mają kilka możliwości dalszego rozwoju. Po kierunku prawo: mogą wybrać dalsze kształcenie w zawodzie sędziego, prokuratora, adwokata, radcy prawnego, notariusza lub komornika, co wiąże się z koniecznością dostania się na odpowiednią aplikację, następnie zdania końcowego egzaminu zawodowego. Innym rozwiązaniem jest podjęcie pracy doradcy prawnego lub prawnika w firmach i urzędach. Po kierunku administracja absolwenci znajdują pracę w administracji rządowej, samorządowej, czy pracę biurową.
Warto przypomnieć sukces pierwszych absolwentów prawa, którzy w zeszłym roku przystąpili do egzaminów wstępnych na aplikacje. Zajęli 12. miejsce na 51 wydziałów prawa w Polsce, a w grupie młodych uczelni - pierwsze.
Jak podkreśla dr hab. dr h.c. Andrzej Bisztyga, prof. UZ, dyrektor Instytutu Nauk Prawnych: - Wysoki poziom nauczania jest również zasługą kadry, która z powodzeniem osiąga sporo sukcesów w Polsce i zagranicą. To zdobywcy grantów naukowych krajowych i zagranicznych, uczestniczący w zagranicznych wyjazdach i stażach naukowych w ramach programu Erasmus, to członkowie krajowych i międzynarodowych towarzystw i instytutów naukowych. Oprócz pracy naukowej i dydaktycznej pełnią również inne prestiżowe stanowiska w świecie prawniczym. O wysokim poziomie kształcenia realizowanym w WPA i INP UZ świadczą certyfikaty: Lider Jakości Kształcenia oraz Studia z Przyszłością.
Katarzyna Doszczak