Nowa metoda nauki - symulacja medyczna

8 Październik 2021
Instytut Nauk o Zdrowiu został powołany 25 listopada 2020 roku wraz z Wydziałem Lekarskim i Nauk o Zdrowiu, Instytutem Nauk Medycznych, Centrum Symulacji Medycznej i Centrum Egzaminów Medycznych. Instytut w swoim składzie zawiera dziewięć katedr i dwa zakłady.

Proponuje kształcenie absolwentów na kierunku: pielęgniarstwo I stopnia - licencjat , pielęgniarstwo II stopnia - magisterskie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, ratownictwo medyczne - licencjat. Powołane zespoły ekspertów pracują nad wprowadzeniem nowych kierunków m.in. położnictwa oraz fizjoterapii.

Instytut Nauk o Zdrowiu jest prężnie rozwijającą się jednostką. Studenci mają możliwość korzystania z nowych metod nauczania - a mianowicie symulacji medycznej. Wiele przedmiotów opiera się na nauczeniu pracy w warunkach symulowanych, aby student mógł ocenić wyniki swojej aktywności, skorygować ewentualne błędy, ponownie wykonać czynności w sposób należyty. Tak prowadzone kształcenie pozwala na uniknięcie błędów w trakcie czynności wykonywanych przy pacjencie i jak twierdzą absolwenci, zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa. Powstałe Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej umożliwia wszystkim studentom instytutu zapoznanie się z pracą w zespołach interdyscyplinarnych, co daje wgląd studentowi w jego przyszłą aktywność zawodową oraz uczy wspólnych działań na rzecz ratowania życia ludzkiego. W dobie pandemii sale wysokiej wierności, wyposażone w aparaturę medyczną i sprzęt kliniczny oraz zaawansowane symulatory pacjentów, w najbardziej przybliżony sposób odwzorowujące środowisko kliniczne, stały się podstawą do odbycia części zajęć praktycznych gdy jednostki szpitalne były niedostępne dla studentów. Instytut współpracuje z wieloma szpitalami województwa lubuskiego. Podstawową bazę dydaktyczno-badawczą dla studentów stanowi Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Placówka jest jednym z największych i najnowocześniejszych podmiotów leczniczych w województwie. W światowym rankingu szpitali przeprowadzonym w 2021 r. przez Statista Inc - globalną firmę,  w celu ujawnienia najlepszych szpitali na świecie, Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze znalazł się w pierwszej pięćdziesiątce polskich szpitali z lokatą 36. Dobra współpraca z podmiotami leczniczymi bezpośrednio przekłada się na systematyczne osiąganie efektów kształcenia przez studentów, zapoznawanie z najnowszymi osiągnięciami medycyny, a przede wszystkim współpracę z wysokiej klasy specjalistami. Studenci w swoich ocenach podkreślają duże zaangażowanie kadry dydaktycznej w jak najlepsze przygotowanie ich do wykonywania zawodów zaufania publicznego oraz bardzo przyjazną atmosferę. Na tych, którzy chcą się zaangażować w pracę badawczą czeka wiele kół studenckich, prowadzących projekty badawcze z różnych specjalności nauk medycznych. Wyniki swoich badań publikują w czasopismach naukowych, przedstawiają w różnych formach na konferencjach. Rozwój kierunków powoduje systematyczne powiększanie zasobów kadrowych oraz ustawiczne doskonalenie kapitału intelektualnego, czego wyrazem są liczne prace naukowe oraz rozwijanie współpracy z otoczeniem interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych. Warto podkreślić, że Samorząd Województwa Lubuskiego od czterech lat jest fundatorem stypendiów dla studentów kierunku lekarskiego i pielęgniarstwa, którzy po zakończeniu studiów podejmą pracę w placówkach medycznych regionu lubuskiego.

 

Pracownicy Instytutu Nauk o Zdrowiu UZ