Tak zmieni się las na os. Słowackiego
Ta enklawa zieleni to jeden z tych terenów, które znakomicie nadają się do wypoczynku. Takich miejsc szczególnie brakuje przy sąsiednich, szczelnie zabudowanych ulicach os. Słowackiego. Teraz są pieniądze na ich zagospodarowanie.
- W projekcie budżetu na przyszły rok, w inwestycjach, przewidziana jest również odnowa parków. Chodzi o takie tereny jak park przy ul. Sowińskiego, Partyzantów czy w Kiełpinie – prezydent Janusz Kubicki pokazywał plany podczas prezentacji przyszłorocznego budżetu.
Prace te są możliwe dzięki unijnym pieniądzom z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W ciągu kilku lat, na terenie całego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielonej Góry, do wydania jest ok. 3,5 mln euro.
Parkowy program ma na celu „udostępnienie zasobów przyrodniczych i terenów rekreacyjnych”. Tak będzie w przypadku lasu przy ul. Salomei i Nowej.
- Las składa się z dwóch części przeciętych ulicą Lechitów. Teraz chcemy go uporządkować i udostępnić mieszkańcom – pokazuje na planie Izabela Bernaczek-Borek, która w magistracie odpowiada za ten projekt.
- Przecież tam cały czas chodzą ludzie – stwierdzam.
- To wykorzystaliśmy. Tam, gdzie ludzie chodzą, powstaną utwardzone ścieżki z nawierzchnią mineralną. Tylko wąskie krawężniki będą z betonu – opowiada architekt krajobrazu Aneta Wawrowicz, która wraz z Natalią Plonkowską przygotowała program funkcjonalno-użytkowy będący podstawą do dalszych prac przy projektowaniu i wykonaniu inwestycji.
Jedziemy na miejsce. Jesienią to miejsce nie wygląda najlepiej. Stajemy na skrzyżowaniu ul. Nowej i Lechitów. Las odcina osiedle od ruchliwej ulicy. Tuż obok, przy ul. Nowej, budowane są kolejne domy wielorodzinne. Obok przebiega rowerostrada Zielona Strzała. Przy skrzyżowaniu, na skraju lasu stoją dwie opuszczone budowle. Jedna z nich to nieczynna trafostacja.
- Tu zmiany będzie widać najbardziej – tłumaczy I. Bernaczek-Borek. – Te budynki zostaną zburzone. Zamiast nich będziemy mieli wejście do lasu. Będzie tutaj drewniany stojak dla rowerów oraz altana, za nimi symboliczna brama wejściowa do lasu. Symboliczna, bo nie zamykana.
- Nazwaliśmy to miejsce: Przystanek Zielona Strzała – tłumaczy A. Wawrowicz. – Rowerzyści jadący z centrum Zieloną Strzałą mogą z niej zjechać, zatrzymać się, odpocząć i pójść zobaczyć wytyczoną ścieżkę edukacyjną. Trafią do eko-parku. To jest założenie naturalistyczne, gdzie zrobimy niewiele zmian, głównie porządkowych, np. usuniemy samosiejki czy topole, których konary się łamią i zagrażają ludziom. Las zachowa swój charakter, drzewa i rośliny będą typowe dla otaczającej Zieloną Górę przyrody.
I to przyrodę mają poznawać mali zielonogórzanie, którzy z rodzicami lub szkolną klasą przyjdą tutaj na spacer. Zaprojektowana ścieżka edukacyjna pełna będzie ruchomych elementów. Mały obywatel, obracając kostki z rysunkami zwierząt, będzie musiał dobrać odpowiednie układanki. Na miejscu znajdą się ławki i polana rekreacyjna. Część druga parku będzie oświetlona. Na jej skraju powstanie niewielki wybrukowany parking na 10 miejsc. – To tylko prace porządkowe, w tej chwili w tym miejscu istnieje dziki parking – dodaje I. Bernaczek-Borek.
UWAGA! PFU to dokument określający czego oczekuje miasto od wykonawcy. Ostateczny kształt inwestycji nada projektant i firma wykonawcza - wyłonieni w przetargu. W „Łączniku” pokazujemy jedynie przykładowe, możliwe rozwiązania. Obecnie ta koncepcja jest oceniana przez urząd marszałkowski.
Tomasz Czyżniewski
WIEŻA WIDOKOWA
Będzie zlokalizowana w drugiej części parku, przy głównej alei. Wieża widokowa ma umożliwić obserwację ptaków i wiewiórek w koronach drzew. Wykonana w całości z elementów drewnianych będzie miała ok. 12 m wysokości. Ściany wieży ażurowe. Składać się będzie z czterech podestów obserwacyjnych. Urządzenie przeznaczone jest dla dzieci powyżej sześciu lat. Nie będzie na niej elementów zabawowych – ślizgów tunelowych i ścianki wspinaczkowej, jednak wieża będzie tak zaprojektowana, by w przyszłości móc dołożyć również i te elementy. Teren pod wieżą powinien być utwardzony, wykonany z tej samej nawierzchni co alejki.
LEŚNE REKORDY / SKOCZNIA
Wydzielony pas o parametrach ok. 5 x 2 m wysypany piaskiem i obłożony wałkami. Konstrukcja daje szansę sprawdzenia się i zmierzenia z prawdziwymi rekordzistami występującymi w świecie zwierząt. Po lewej stronie umieszczona jest duża linijka dł. 5m, na której pokazane są przykłady zwierzęcych skoków w ilustrowanej wersji graficznej, np. żaby trawnej, kuny leśnej, wiewiórki, lisa, rysia czy też sarny. Dodatkowo będzie tutaj tablica kredowa służąca do zapisywania wyniku odległości skoku.
GRZYBOBRANIE
Mali zielonogórzanie będą się mogli tutaj nauczyć wyglądu grzybów. W parku staną rzeźby grzybów wykonane z litego drewna o wysokości 40-50 cm. Średnica kapelusza w zależności od gatunku: 35-50 cm.
Zestaw grzybów to: borowik brunatny, borowik szlachetny, czubajka kania, pieprznik jadalny (kurka), muchomor czerwony, smardz jadalny. Obok każdego grzyba stanie tabliczka gatunkowa formatu minimum A3.