Zielona Góra liderem jakości powietrza
- Bardzo mnie to cieszy. To oznacza, że podejmowano przez nas proekologiczne działania mają sens i przynoszą zielonogórzanom korzyści - komentuje prezydent Marcin Pabierowski. I wylicza podjęte przez miasto inicjatywy.
- Uczestniczymy w programie „Czyste powietrze”, który pomaga mieszkańcom wymienić stare piece, ale też w programie „Ciepłe mieszkanie”, który w budynkach wielorodzinnych pomaga zastąpić nieekologicznie źródła ogrzewania nowszymi instalacjami. Miasto zamontowało tablicę multimedialną LED informującą o jakości powietrza w Zielonej Górze. Kluczowa jest także edukacja. Regularnie prowadzimy akcje informacyjne, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Cyklicznie organizowane są konkursy dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Na pewno ważna jest wymiana taboru miejskiej komunikacji na niskoemisyjny, ale też duży nacisk kładziemy na budowę ścieżek rowerowych. Tych działań jest wiele i na pewno będą rozwijane i kontynuowane, bo zależy nam na zdrowiu mieszkańców - podkreśla prezydent.
Ranking EEA klasyfikuje miasta powyżej 50 tys. mieszkańców pod kątem zanieczyszczenia na podstawie poziomów PM 2.5. W Zielonej Górze jakość powietrza uznano za zadowalającą, a stężenie pyłu zawieszonego to 10 mikrogramów na metr sześcienny powietrza.
(md)