Studenci przedstawią się tak, jak czują

21 Sierpień 2024
Uniwersytet Zielonogórski jest jedną z nielicznych uczelni w kraju, jeśli chodzi o traktowanie studentów zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową. Na mocy zarządzenia rektora na uczelni została wprowadzona procedura, która umożliwi zwracanie się do studenta zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową.

Zarządzenie rektora weszło już w życie. Wprowadza procedurę, dzięki której studenci, którzy mają inną tożsamość płciową niż tą zapisaną w dokumentach, będą mogli przedstawić się zgodnie z osobistymi odczuciami. Zostanie dla nich stworzona specjalna nakładka w systemie obiegu dokumentacji wewnętrznej UZ. To udogodnienie np. dla osób, które są w trakcie procesu tranzycji, a w dokumentach widnieją jeszcze ich poprzednie dane - płeć czy imię.

Dzięki tej nakładce wykładowcy będą zwracać się do studenta właściwym, wskazanym przez niego imieniem. Osoba w trakcie lub po tranzycji nie będzie budzić sensacji i nie będzie musiała tłumaczyć się kolegom z roku dlaczego np. wygląda i czuje się jak mężczyzna, a nosi żeńskie imię.

- Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, który dotyczy prośby o umieszczenie preferowanej formy kontaktu. Najlepiej zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego - radzi prof. dr hab. Magdalena Steciąg pełniąca funkcję pełnomocnika ds. równego traktowania na UZ. - Oczywiście procedura jest obwarowana warunkami. Wymagane jest zaświadczenie od lekarza, że jest się w procesie tranzycji.

Marceli Sznurkowski, student V roku psychologii na UZ był jednym z inicjatorów projektu, a traktowanie studentów zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową leży mu na sercu. - Pomysł spotkał się z poparciem środowiska akademickiego - zarówno studentów, jak i wykładowców - opowiada M. Sznurkowski. - Dzięki wprowadzeniu procedury osoby transpłciowe będą mogły funkcjonować na uczelni w zgodzie ze sobą.

Studenci UZ już w zeszłym roku zebrali ponad 400 podpisów pod petycją dotyczącą traktowania zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową, którą sformułowali m.in. transpłciowi studenci. W Dniu Tolerancji, który obchodzimy 16 listopada, wybrali się z nią do rektora. Dostali akceptację. Wprowadzenie procedury wymagało konsultacji z działem prawnym, prorektorem ds. studenckich i Biurami Obsługi Studenta.

Formularz wniosku można znaleźć na stronie Uniwersytetu Zielonogórskiego www.uz.zgora.pl w zakładce „student” - „Równość, dostępność, wsparcie”.

(ah)