Studenci pomagają innym w imię lepszego jutra

16 Grudzień 2022
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza spotkali się studenci, którzy realizują trzy projekty na rzecz lokalnej społeczności. W maju br. wygrali konkurs Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności i pozyskali finansowanie dla swoich pomysłów.

Nagrodzone grupy studenckie wywodzą się z uniwersyteckiego Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej oraz Koła Naukowego Rusycystów. Do konkursu mogły stanąć minimum pięcioosobowe zespoły, które już przystąpiły do realizacji projektów:

  • zajęcia praktyczne z zakresu astronomii, wiedzy o wszechświecie oraz podstaw inżynierii kosmicznej dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 15 lat;
  • praktyczne warsztaty dla młodzieży ze szkół średnich z elektroniki, programowania, modelowania oraz druku 3D;
  • Bajka Poczytajka - w ten projekt zaangażowana jest grupa dzieci polskich i ukraińskich w wieku 8-10 lat.

Dwa pierwsze projekty realizowane są przez zespoły z Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej już od 3 października br. i potrwają do 2 października 2023 r. - każdy z nich otrzymał dotację 6888 euro. Na realizację Bajki Poczytajki studenci mają osiem miesięcy - od 3 listopada br. do 2 lipca 2023 r. i 4888 euro.

Pozytywnie nakręcać

Każdy z zespołów ma swojego mentora. Projektem dotyczącym astronomii i wiedzy o wszechświecie opiekuje się dr Karolina Rożko z Instytutu Astronomii UZ, nad warsztatami z elektroniki pieczę mentorską trzyma dr inż. Dariusz Eljasz z Instytutu Metrologii, Elektroniki i Informatyki UZ, nad Bajką Poczytajką czuwa dr Jolanta Fainstein-Pasternak z Instytutu Neofilologii UZ. - Moją główną rolą jest motywacja studentów. W trakcie projektu przychodzą kryzysy. Są związane z pozyskiwaniem pieniędzy, organizowaniem grupy. W przypadku tego projektu pracujemy z dziećmi. Zdarza się, że ktoś odpuszcza, komuś się nie chce, ktoś zachorował. Moim zadaniem jest wszystkich pozytywnie nakręcać do działania. Monitoruję też rozliczanie faktur, wstawianie postów na Facebooka i inne media społecznościowe. Daje to ogromną satysfakcję - podsumowała dr Fainstein-Pasternak.

Duże zobowiązanie

Jako organizację wspierającą studenci wskazali Uniwersytet Zielonogórski. Ze strony uczelni mogą liczyć na pełną obsługę administracyjną i finansową. W spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza uczestniczyła prorektorka ds. studenckich prof. Barbara Literska. - Cieszę się, że projekty powstały na naszym uniwersytecie. Musicie jednak wiedzieć, że to duże zobowiązanie. Macie pomysły, wsparcie ze strony uniwersytetu, ale musicie te projekty doprowadzić do końca. Musicie je też rozliczyć, a to będzie chyba najtrudniejsze. Myślę jednak, że z pomocą naszej administracji dacie radę i nie będzie z tym problemu. Wasza działalność wolontariacka jest warta wysiłku - pracujecie z młodymi ludźmi, od których sami możecie czerpać i się uczyć. Z pewnością będzie to procentować w przyszłości - powiedziała prorektorka.

Przed studentami odpowiedzialne zadanie. Będą mogli się przekonać, że edukując i oferując wsparcie, mogą już teraz mieć wpływ na kolejne pokolenia i wspólnie kreować lepsze jutro.

 

Ewa Sapeńko

rzeczniczka prasowa UZ