Rozświetliło się nam miasto! Święta tuż-tuż…
W poniedziałek, 6 grudnia, pomocnicy Świętego Mikołaja ruszyli w miasto. Przecież poczciwy starzec z siwą brodą nie jest w stanie sam zadbać o wszystko!
12 metrów zapachu
W Zielonej Górze rozświetlanie miasta tradycyjnie już wziął na siebie prezydent Janusz Kubicki w towarzystwie leśników i radnych: Rafała Kaszy, Grzegorza Hryniewicza, Filipa Czeszyka, Tomasza Sroczyńskiego i Wiesława Kuchty. Rzecz jasna dołączyli zielonogórzanie. Szczególnie najmłodsi fani iluminacji świetlnych. Zbiorowe rozświetlanie miasta zaczęło się od choinek na Placu Bohaterów. Później rozbłysły dekoracje świetlne na deptaku. W tym roku nasz wzrok będą cieszyć nowe gwiazdy! Finał miał miejsce pod ratuszem, gdzie stanęła wyjątkowa, pachnąca choinka. To 12-metrowy świerk. W blasku lampek wygląda imponująco! Całość dopełnił koncert zimowych piosenek i pastorałek. Zrobiło się naprawdę świątecznie. I słodko, bo podczas rozświetlania miasta wszyscy podjadali czekoladki z wielkich koszy. Obok i poniżej prezentujemy zdjęcia z miejskich mikołajek.
Stoiska z aniołami
A już we wtorek,14 grudnia, na deptaku rusza Jarmark Bożonarodzeniowy. - Swoje stroiki, anioły, haftowane obrusy, ozdoby choinkowe zaprezentują artyści i rękodzielnicy. Nie zabraknie artykułów potrzebnych do przygotowania i wzbogacenia potraw wigilijnych. Będzie można spróbować grzanego wina i dowiedzieć się jak przygotować trunek - informuje organizator, Zielonogórski Ośrodek Kultury. Stoiska będą czynne w godz. 11.00-19.00. Jarmark potrwa do środy, 22 grudnia.
Dołącz do Elfowej Zabawy
Rodzice będą robić zakupy, w tym czasie pociechy mogą odwiedzić Świąteczną Warsztatownię w domku przy choince. Od wtorku do piątku (14-17grudnia), w godz. 13.00-16.00 każde dziecko otrzyma tam Elfowe Łamigłówki, można je rozwiązać na miejscu albo zabrać do domu. W domku poczęstują też specjalnym, ciepłym Elfowym Napojem, trzeba jednak przynieść swój kubek. W weekend 18-19 grudnia odbędą się Elfowe Zabawy. - Pod okiem animatorów dzieci wezmą udział w rozgrzewających zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Każdy uczestnik dostanie też specjalny warsztatowy zestaw, z którego w domu przygotuje wyjątkowe, świąteczne ozdoby - zapowiadają organizatorzy.
Jak rzeźbić w lodzie
Na tę atrakcję czeka wielu! W środę, 15 grudnia, od 15.00 odbędą się po raz trzeci pokazy i warsztaty rzeźbienia w lodzie. - Zobaczyć gotową rzeźbę to jedno, ale samemu ją stworzyć, to zupełnie innego rodzaju doznanie artystyczne - zaznaczają organizatorzy. - Podczas lodowych warsztatów będzie można spróbować swoich sił jako rzeźbiarz. Natomiast pokaz rzeźbienia to niezapomniane widowisko - artysta pracuje piłą elektryczną, dłutami, a nawet ogniem.
Pierogi i barszcz
W tym roku wracamy do tradycji miejskiej wigilii na deptaku. Odbędzie się ona w niedzielę, 19 grudnia. Od 12.00 na scenie zaprezentują się wokaliści z MCKiE Dom Harcerza oraz grupy wokalne z ZOK-u, w tym zespół Erato z koncertem „Ze wszystkich stron Wesołych Świąt”. Wystąpi też grupa wokalna Nasza Łężyca. O 15.00 złożymy sobie świąteczne życzenia i zjemy kolację wigilijną. - Przygotowane zostanie 250 kg pierogów, 100 kg kapusty z grzybami oraz 300 litrów barszczu - wyliczają organizatorzy. O 16.00 rozpocznie się koncert „Kolędy i pastorałki na góralską nutę”. - Projekt powstał z inicjatywy dwóch członków zespołu Future Folk: wokalisty - Stanisława Karpiela Bułecki oraz skrzypka - Szymona Chyc Magdzina. Wraz z nimi na scenie będzie można zobaczyć i posłuchać najwybitniejszych muzyków podhalańskich, grających na tradycyjnych instrumentach z regionu Podhala - informuje ZOK.
(ah, dsp)