Psychologia - kierunek funkcjonalny i nieśmiertelny

15 Październik 2021
Psychologia na Uniwersytecie Zielonogórskiem cieszy się nieustającą popularnością. Jego historia sięga 1971 roku, kiedy to w nowo otwartej Wyższej Szkole Pedagogicznej uruchomiono Zakład Psychologii.

Teraz - jako Instytut Psychologii - na Uniwersytecie Zielonogórskim prowadzi kierunek psychologia o specjalizacji: psychologia kliniczna, psychologia pracy zarządzania i organizacji, psychologia wychowania i edukacji, psychologia zdrowia, sportu itp. Kandydatów na studia jest znacznie więcej, niż miejsc do studiowania, które oferuje uczelnia. Skąd tak duże zainteresowanie kandydatów tym kierunkiem?

Studiowanie psychologii jest bardzo interesujące, ale też zdrowe i daje szerokie możliwości pracy w przyszłości. Co oznacza, że jest zdrowe? Wiele osób wybiera ten kierunek, aby lepiej poznać siebie, własną psychikę. Studenci chcą znaleźć w nauce rozwiązanie dla swoich problemów psychologicznych, dowiedzieć się czegoś o swoich mechanizmach funkcjonowania i poradzić sobie ze swoimi kłopotami psychologicznymi. Studiowanie psychologii faktycznie to umożliwia. I nie chodzi tylko o to, że studiując zaczynamy lepiej rozumieć własną osobę, lepiej radzimy sobie z własnymi problemami oraz lepiej rozumiemy ludzi wokół siebie.

Dzięki temu kierunkowi podnoszą się umiejętności społeczne studenta, może poprawić swoją zdolność tworzenia satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Studia psychologiczne to nie tylko wiedza, ale także rozwój umiejętności interpersonalnych, umiejętności wpływania na innych ludzi itp. W instytucie prowadzone są treningi interpersonalne i szereg zajęć, na których studenci uczą się praktycznych umiejętności psychologicznych (odczytywanie ukrytych komunikatów, umiejętność efektywnego komunikowania się i nawiązywania relacji z ludźmi itd.). Takie umiejętności procentują wielokrotnie, ponieważ realizacja większości naszych osobistych potrzeb i pragnień zależy właśnie od dobrych relacji z innymi ludźmi. Duże znaczenie w procesie nauki mają też zdobywanie doświadczeń w postaci stażów i praktyk. Absolwenci i studenci są bardzo zadowoleni z formy prowadzenia kierunku. Anita, absolwentka psychologii mówi: - Do wszystkich tych zalet studiowania psychologii dodałabym jeszcze jedną. Gdy idziesz na te studia, poznajesz fantastycznych ludzi - obracasz się w kręgu rówieśników, którzy tak jak ty interesują się światem i ludźmi, są przyjaźni i otwarci. Uczysz się od mądrych i ciekawych ludzi. A przebywanie wśród takich osób jest po prostu fajne.

Psychologię studiuje się jednak również dla zdobycia zawodu. Trudno znaleźć kierunek, który oferowałby tak szerokie i różnorodne możliwości wykonywania pracy po studiach jak psychologia. Jest to jeden z kierunków, który będzie popularny prawdopodobnie także za 20 i 50 lat, choć w tym czasie wiele innych kierunków studiów zniknie.

Absolwenci psychologii mogą prowadzić szkolenia psychologiczne dla firm, które dbają o integrację i podnoszenie umiejętności swoich pracowników.

Mogą zajmować się terapią i pomocą psychologiczną w najróżniejszych placówkach, mogą otwierać prywatne praktyki, rekrutować pracowników itp. Wiele dużych firm i korporacji posiada specjalne działy HR (human relations), w których zatrudnia się psychologów. Studentów psychologii chętnie zatrudniają też firmy specjalizujące się w sprzedaży, reklamie, transporcie, oświacie i edukacji. Dlatego absolwenci psychologii zwykle nie mają problemów ze znalezieniem pracy.

dr Marcin Florkowski, psycholog, Instytut Psychologii UZ