Kąpielisko dostanie drugie życie
Inicjatywa radnych klubu Zielona Razem: Andrzeja Bocheńskiego, Grzegorza Hryniewicza oraz Pawła Wysockiego wpisuje się w wieloletnie próby modernizacji całego obiektu. A jest co remontować. Kąpielisko, w obecnym kształcie, powstało w latach 70. ubiegłego wieku jest dziś prawie całkowicie zużyte. Betonowe płyty wypełniające nieckę zbiornika nadają się wyłącznie do wymiany, podobnie jest z wypoczynkową infrastrukturą, która po długich latach eksploatacji dotarła do kresu swych dni.
- Kąpielisko moich marzeń składa się z dużego naturalnego zbiornika wodnego, z piaszczystym dnem, oraz położonego tuż obok zespołu dwóch lub trzech małych basenów dla dzieci. Czy właśnie taki model kąpieliska w Ochli zaproponują nam projektanci, tego nie wiem, choć mam nadzieję, że dzięki pomocy zielonogórzan powstanie dobra koncepcja zagospodarowania tego terenu – zapowiada P. Wysocki.
Zanim projektanci przystąpią do pracy, radni zaproszą zielonogórzan do wzięcia udziału w internetowej ankiecie, na podstawie której przygotowane zostaną wytyczne dla fachowców mających przygotować wstępną koncepcję zagospodarowania kąpieliska.
- Od 9 marca będzie można wskazać, za pośrednictwem internetowej strony miasta: www.zielona-gora.pl, jakie elementy infrastruktury rekreacyjnej powinny się znaleźć na wyposażeniu kąpieliska. Będzie też można zgłosić własne propozycje. Remont zbiornika wodnego jest poza wszelką dyskusją – wyjaśnia A. Bocheński.
Etap internetowych konsultacji zakończy się 20 marca. Po opracowaniu wskazań mieszkańców, urząd miasta zwróci się do projektantów z tzw. zapytaniem ofertowym, pytając, za jaką cenę będą gotowi przygotować koncepcję modernizacji obiektu.
- Mamy nadzieję, że te oficjalne procedury domkną się przynajmniej do połowy maja, aby na początku czerwca, podczas miejskich obchodów Dnia Dziecka, móc zapoznać się z propozycjami projektantów. To wtedy będziemy chcieli zaprosić zielonogórzan do wzięcia udziału w pikniku na terenie kąpieliska w Ochli. Rozwiesimy wizualizacje propozycji szczegółowych rozwiązań i poprosimy mieszkańców, aby wzięli udział w moderowanej debacie, którą zwieńczy głosowanie – zapowiada G. Hryniewicz.
Dwuetapowe konsultacje, najpierw internetowe, potem bezpośrednie na terenie kąpieliska, mają dostarczyć władzom miasta oraz autorom projektu modernizacji zbiór najważniejszych wskazań na temat oczekiwanego przez zielonogórzan wyposażenia rekreacyjnego, jego dokładnej lokalizacji na terenie ośrodka, wraz z takimi detalami jak materiał czy kolor.
Wedle ostrożnych wyliczeń inicjatorów przedsięwzięcia, całkowity koszt modernizacji kąpieliska może wynieść nawet 30 mln zł.
- Stąd tak wielkie znaczenie przykładamy do konsultacji społecznych, aby wypracować najrozsądniejsze rozwiązania za jak najlepszą cenę. Z korzyścią dla mieszkańców i budżetu – podkreśla P. Wysocki.
(pm)
Radni proponują:
- zjeżdżalnie
- fontanny
- wodny plac zabaw
- leżaki
- plac zabaw
- gastronomia
- grill/ognisko
- boisko do piłki plażowej
- boisko do badmintona
- stoły do ping ponga
- ścianki wspinaczkowe
- brodzik dla niemowlaków
- jacuzzi
- piaszczysta plaża
- teren do piknikowania
- stoliki do gier w szachy, warcaby
- minigolf
- trampoliny
- przebieralnie
- siłownia zewnętrzna
- domki letniskowe
- rowery wodne
- hamaki
- sauny