Maturzysto, masz jeszcze szansę na indeks

30 Lipiec 2015
Uniwersytet Zielonogórski ma jeszcze ok. 2 tys. wolnych miejsc. W tym na prawie. Na debiutującym kierunku lekarskim nie będzie drugiego naboru. Wakaty zostaną obsadzone z listy rezerwowej.

Niż demograficzny coraz bardziej dokucza polskim uczelniom wyższym. Tylko w tym roku do maturalnego egzaminu przystąpiło o ok. 20 tys. mniej uczniów. O tyle samo zmalała liczba aspirujących o studencki indeks. To tak, jakby z powodu braku chętnych musiano zamknąć typowy polski uniwersytet.

Uniwersytet Zielonogórski przygotował na rok akademicki 2015/2016 ok. 4,3 tys. miejsc. Po tzw. pierwszym naborze, do obsadzenia zostało ok. 2 tys. indeksów na 59 kierunkach.

Wolnych miejsc nie ma na debiutującym kierunku lekarskim. Na 60 miejsc przysłano ponad 1.800 zgłoszeń. – Jeśli zwolnią się nam miejsca na pierwszej liście przyjętych, wakaty zostaną objęte przez następne osoby z kolejki oczekujących. Nie będzie żadnego dodatkowego naboru – poinformował nas prof. Marek Spaczyński, pełnomocnik rektora UZ ds. powołania kierunku lekarskiego, przyszły dziekan Wydziału Nauk o Człowieku.

Wolne miejsca są za to na uruchomionym w zeszłym roku prawie, ze 180 miejsc wykorzystano podczas tzw. pierwszego naboru zaledwie 108. Na chętnych czekają jeszcze 72 indeksy.

Równie opornie przebiega rekrutacja na obleganą nie tak jeszcze dawno socjologię czy kierunki pedagogiczne. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia ze sporym problemem, bo nikt się nie zgłosił po aż 452 indeksy. Brakuje także chętnych na kierunki ścisłe: fizykę czy inżynierię kosmiczną. Na całe szczęście, całkiem nieźle przebiegła rekrutacja na psychologię, filologię angielską, inżynierię biomedyczną i dziennikarstwo.

Z dużym zainteresowaniem spotkały się nowe propozycje studiów: zintegrowane studia polonistyczne, biznes elektroniczny i efektywność energetyczna. Tradycyjnie, sporym zainteresowaniem cieszy się filologia polska i politologia.

UZ ogłosił tzw. drugi nabór, który potrwa do 14 września. Z tej dodatkowej szansy będą mogli skorzystać nie tylko ci, którzy nie dostali się na inne uczelnie, ale przede wszystkim maturzyści, którym podwinęła się noga podczas majowych egzaminów maturalnych. Wedle oficjalnych danych, maturę w pierwszym terminie oblało ok. 25 proc. absolwentów liceów i techników. Jeśli uda się im zdać maturę w tzw. drugim terminie, droga po indeks stanie przed nimi otworem.

 

(pm)

 

Wolne miejsca na UZ:

Studia I stopnia:

administracja - 56,

bezpieczeństwo i higiena pracy - 40,

biologia - 42,

biotechnologia - 92,

coaching i doradztwo filozoficzne - 16,

dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 9,

europeistyka i stosunki transgraniczne - 23,

filologia angielska - 35,

filologia francuska z drugim językiem romańskim - 16,

filologia germańska - 46,

filologia rosyjska - 27,

filologia polska - 24,

filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwa - 26,

filozofia - 29, historia - 21,

inżynieria bezpieczeństwa - 58,

inżynieria biomedyczna - 41,

komunikacja biznesowa w jęz. rosyjskim - 22,

kulturoznawstwo - 25,

literatura popularna i kreacje świata gier - 7,

mechanika i budowa maszyn - 61,

ochrona i bezpieczeństwo dziedzictwa narodowego - 27,

ochrona środowiska - 56,

pedagogika - m.in. specjalności: animacja kultury z profilem taniec, nowe media w komunikacji społecznej z jęz. angielskim, edukacja elementarna, logopedia, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, resocjalizacja - 452,

politologia - 4,

polityka publiczna - 28,

praca socjalna - 62,

psychologia - 41,

prawo - 72,

socjologia - 52,

zarządzanie i inżynieria produkcji - 71.