Lasy otwarte, urząd w połowie
- Jak to tak w ogóle nie wychodzić? Dobrze, że psa chociaż mam i mogę go wyprowadzić – mówiła nam jedna z zielonogórzanek mieszkająca w centrum. Na szczęście, od poniedziałku, 20 kwietnia, znowu można wyjść do lasu lub parku, jednak nadal zachowując dystans do drugiej osoby. Place zabaw pozostają zamknięte. Z wyjść powinniśmy korzystać tylko dla poprawy komfortu swojego zdrowia psychicznego. Zielonogórzanie do rządowych zaleceń się stosują. Na leśnych ścieżkach i parkowych alejkach widać pojedyncze osoby na spacerach albo rodziny, które i tak na co dzień mieszkają razem. Każdy znajduje dla siebie trochę miejsca, wybiera inną dróżkę, gdzie w spokoju może delektować się przyrodą. Jest przecież czym! Wiosna w pełni, ptaki śpiewają, wszystko budzi się do życia. Na jednym z osiedli zielonogórzanka zachwycała się kwitnącymi na różowo drzewkami. Przez maseczkę próbowała nawet poczuć ich zapach. Na parkingach leśnych można zauważyć więcej samochodów, na tablicach informacyjnych przyklejone są plakaty przygotowane przez Lasy Państwowe. - Wiaty, miejsca biwakowe, wieże widokowe są zamknięte. Unikajmy dotykania powierzchni poręczy, stołów i ławek – przypominają pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
Dobra wiadomość czeka też na miłośników Ogrodu Botanicznego i MiniZoo. Od piątku znów będą otwarte, chociaż odwiedzających czeka kilka obostrzeń. - Rodziny z dziećmi nie będą mogły skorzystać z placu zabaw ani automatu do karmienia zwierząt. Do ogrodu będziemy musieli wejść w maseczkach i jednorazowych rękawiczkach, a spacerując zachować minimum dwumetrową odległość. Osoby, które zapomną rękawic, kupią je w automacie. Nie będzie limitu wejść. Do odwołania wejdziemy do ogrodu za darmo – tłumaczy Paweł Wysocki, opiekun ogrodu z ramienia Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
Pierwszy etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 to również zapewnienie obywatelom niezbędnej obsługi w administracji publicznej, w tym samorządowej. Od środy urzędy muszą wykonywać niezbędne zadania z zakresu, m.in.: rejestracji stanu cywilnego; ewidencji ludności i dowodów osobistych; pomocy społecznej; świadczenia usług komunalnych; wydawania praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych; decyzji architektoniczno-budowlanych.
Zielonogórski magistrat przygotował dokładne wytyczne obsługi petentów. Można się z nimi zapoznać na stronie internetowej: www.zielona-gora.pl
(ap)
Wytyczne obsługi mieszkańców (wybrane)
* Rejestracja stanu cywilnego (jeżeli zdarzenie nastąpiło w Zielonej Górze bądź w gminie Świdnica)
Interesanci będą przyjmowani w Urzędzie Stanu Cywilnego, tylko w przypadku umówienia się na wizytę (w godz. 8.00-14.00, w soboty tylko rejestracja zgonów w godz.8.30-11.00). Konkretny termin należy ustalić telefonicznie lub mailowo. Sporządzenie aktu zgonu tel. 68 45 64 946 lub 68 45 64 943; sporządzenie aktu urodzenia: tel. 68 45 64 942 lub 68 45 64 945, sporządzenie zapewnień do ślubu cywilnego lub konkordatowego tel. 68 45 64 943 lub 68 45 64 945, adres e-mail do wszystkich tych spraw: usc@um.zielona-gora.pl; po ocenie sprawy USC wyśle informacje o dacie i godzinie wizyty w urzędzie.
Osoby posiadające profil zaufany, podpis osobisty, podpis kwalifikowany zachęcamy do załatwiania spraw przez ePUAP. Opłatę skarbową za odpisy (skrócony, wielojęzyczny - 22 zł, zupełny 33 zł), za transkrypcję (50 zł) uzupełnienie transkrybowanego aktu (39 zł) należy uiścić na konto bankowe Urzędu Miasta Zielona Góra: PKO BP nr 83 1020 5402 0000 0002 0248 5258 a potwierdzenie dokonania opłaty załączyć do wniosku. Wnioski w wersji papierowej mogą być składane: do skrzynki w holu budynku urzędu przy ul. Podgórnej 22 (poza sprawami wymagającymi osobistego załatwienia), pocztą tradycyjną.
W pozostałych ważnych sprawach kontakt telefoniczny do USC: 68 45 64 944 lub 68 45 64 949.
* Zameldowania, wymeldowania, dowody osobiste
Bezpośrednia obsługa interesantów w Wydziale Spraw Obywatelskich (ul. Grottgera 7) w godz. 8.00-14.00 odbywa się po uprzednim umówieniu terminu wizyty w urzędzie telefonicznie: w sprawie dowodów osobistych – tel. 68 475 18 34, w sprawach zameldowań, wymeldowań, zaświadczeń z ewidencji ludności – tel. 68 475 18 23.
Osoby posiadające profil zaufany, podpis osobisty, podpis kwalifikowany zachęcamy do załatwiania spraw przez ePUAP. Na stronie https://obywatel.gov.pl/ dostępne są usługi realizowane drogą elektroniczną, w szczególności związane z dowodami osobistymi, meldunkami, rejestrem wyborców. Informacje w pozostałych ważnych sprawach realizowanych przez wydział – tel. 68 475-18-22, e-mail sprawyobywatelskie@um.zielona-gora.pl
Wnioski w wersji papierowej mogą być składane: do skrzynki w holu budynku urzędu przy ul. Podgórnej 22 (poza wnioskami o dowód osobisty!), pocztę tradycyjną.
* Prawa jazdy, dowody rejestracyjne, inne dokumenty komunikacyjne
Wydział Komunikacji obsługuje bezpośrednio interesantów (ul. Sienkiewicza 8a) po wcześniejszym umówieniu mailowym: wydzkom@um.zielona-gora.pl. lub telefonicznym: 68 4564 909. Realizowane są zadania w zakresie rejestracji pojazdów sprowadzonych z zagranicy, nowych i zarejestrowanych w kraju. Wydawane są wcześniej zamówione dowody rejestracyjne, prawa jazdy, tablice rejestracyjne i wtórniki. W tym celu interesanci wysyłają e-mail z określeniem sprawy, jaką chcą załatwić wraz ze skanami dokumentów na adres: wydzkom@um.zielona-gora.pl
Po sprawdzeniu dokumentów zostanie wysłany zwrotny e-mail o dacie i godzinie wizyty w urzędzie.
Zgłoszenia nabycia i zbycia pojazdów obsługiwane są poprzez platformę ePUAP lub tradycyjną pocztą.
Urząd miasta zachęca do załatwiania spraw poprzez ePUAP. Osoby, które nie mają profilu zaufanego, mogą go potwierdzić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, bez konieczności wizyty w urzędzie. Pozwala to wszcząć każdą sprawę, a także składać pisma i większość wniosków wraz z załącznikami. Elektroniczna skrzynka podawcza urzędu na platformie ePUAP adres: /umzg/SkrytkaESP