KONSULTACJE. Porozmawiajmy o rewitalizacji

29 luty 2016
Idziesz z dzieckiem przez Park Tysiąclecia, nagle ktoś cię zaczepia i pyta, co zmienić w okolicy. To prawdopodobnie ankieter. Zatrzymaj się i porozmawiaj, co można zmienić w naszym mieście. Od poniedziałku rozpoczynają się konsultacje dotyczące rewitalizacji.

- 29 lutego rozpoczynamy konsultacje społeczne Gminnego Programu Rewitalizacji. Potrwają one do 29 marca – potwierdza Małgorzata Maśko-Horyza, kierowniczka Biura Planowania Przestrzennego.

O rewitalizacji tzw. terenów zdegradowanych piszemy od początku roku. Przedstawiliśmy już kilka projektów dotyczących m.in. Parku Tysiąclecia czy terenu wokół filharmonii. I są na to pieniądze z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Żeby jednak po nie sięgnąć, trzeba właśnie opracować Gminny Program Rewitalizacji (GPR), bo to on będzie podstawą do składania projektów w konkursach o unijne pieniądze.

- Opracowanie takiego programu jest też znakomitą okazją do sprawdzenia, czego oczekują zielonogórzanie. Dlatego od 29 lutego na stronie internetowej miasta znajdzie się specjalny formularz i ankieta – tłumaczy M. Maśko-Horyza. – Każdy może go wypełnić. Działamy jakby dwutorowo. Każdy zielonogórzanin może zgłosić swoje uwagi do GPR, ale może również zaproponować i opisać swoje pomysły, określając jakiego obszaru dotyczą. Również te pomysły mogą się znaleźć w ostatecznej wersji GPR.

Pani kierownik pokazuje przykład z pierwszej fazy konsultacji, który dotyczył głównie obszaru objętego rewitalizacją. To akurat propozycja jednego ze stowarzyszeń. Dotyczyła zagospodarowania podwórka za galerią U Jadźki, przy ul. Żeromskiego. Chodzi m.in. o zadaszenie fragmentu podwórka i lepszego jego przystosowania do organizowanych tutaj plenerowych imprez. Pomysł został już uwzględniony w GPR.

Konsultacje dotyczą czterech obszarów objętych rewitalizacją:
A - śródmieścia (to największy obszar),
B – Parku Poetów, przy ul. Wyspiańskiego,
C i D – terenów wzdłuż Doliny Gęśnika i okolic ul. Obywatelskiej.
Mapki wyznaczonych obszarów i wykaz ulic, które obejmują, pokazujemy obok.

Magistrat nie chce się opierać tylko na ankietach, dlatego planowane są również spotkania z mieszkańcami w poszczególnych rejonach. To będą trzy spotkania. O terminach poinformujemy z wyprzedzeniem.
- To nie wszystko. Poprosiliśmy również o wsparcie naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego skupionych w Fundacji Partycypacja. Oni będą prowadzić badania w terenie. Rozmawiać z mieszkańcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Mam nadzieję, że zielonogórzanie chętnie nas wspomogą w tych działaniach – dodaje M. Maśko-Horyza. – Opinie i pomysły chcemy ująć w Gminnym Programie Rewitalizacji. Tutaj znajdzie się zarówno lista dużych, podstawowych projektów realizowanych głównie przez miasto, jak i lista uzupełniająca powstała z przedsięwzięć mniejszych wykonywanych np. przez organizacje pozarządowe.

(tc)

REWITALIZACJA: RUSZAJĄ KONSULTACJE

29 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zielona Góra. Potrwają do 29 marca. Swoje uwagi do projektu będzie można zgłosić za pomocą formularza konsultacyjnego (ankiety) w formie papierowej i elektronicznej. Ankietę wystarczy przesłać na adres: Urząd Miasta Zielona Góra, ul. Podgórna 22, 65-424 Zielona Góra lub na adres: gpr@um.zielona-gora.pl. Będzie można też wypełnić aktywną ankietę na stronie www.zielona-gora.pl w zakładce rewitalizacja lub bezpośrednio na stanowiskach 5 i 6 w Biurze Obsługi Interesanta w urzędzie miasta.

Podobszar A obejmuje zasięgiem obszar centrum i śródmieścia, w jego skład wchodzą ulice: Al. Zjednoczenia, Węglowa, Lisia, Dąbrowskiego, Piesza, Młyńska, Przy Gazowni, Zamkowa, Boduena, Świętojańska, Al. Wojska Polskiego, Wandy, Jedności, Długa, 1 Maja, Dąbrówki, Polna, Krakusa, Jelenia, Wesoła, Konopnickiej, Batorego, Kupiecka, Moniuszki, Reja, Dworcowa, Chrobrego, Sulechowska, Akacjowa, Lipowa, Klonowa, Spółdzielcza, Kochanowskiego, Chopina, Westerplatte, Pod Topolami, Dr. Pieniężnego, Bankowa, Pl. Bohaterów, Kazimierza Wielkiego, Ułańska, Pl. Kolejarza, Keplera, Wyspiańskiego, Twardowskiego, Ogrodowa, Sikorskiego, Gen. Sowińskiego, Wąska, Morelowa, Staffa, Partyzanta, Słowackiego, Skrajna, Zielona, Staszica, Bema, Waryńskiego, Kingi, Ceglana, Wrocławska, Krzywoustego, Mieszka I, Kołłątaja, Cicha, Pl. Marszałka Piłsudskiego, Wazów, Spokojna, Podgórna, Krótka, Zarugiewicza, Pl. Jana Matejki, Zyty, Nad Łąkami, Piaskowa, Lwowska, Stroma, Tuwima, Sienkiewicza, Fabryczna, Jaskółcza, Pl. Powstańców Wlkp., Żeromskiego, Mickiewicza, Kasprowicza, Mariacka, 30 Maja 1960 r., Lisowskiego, Sobieskiego, Stary Rynek, Krawiecka, Masarska, Jadwigi, Kościelna, Kopernika, Ciesielska, Pod Filarami, Drzewna, Pl. Słowiański, Wawrzyniaka, Grottgera, Kraszewskiego, P. Skargi, Licealna, Pl. Pocztowy, Pl. Biskupa W. Pluty, Pl. Konstytucji 3 Maja, Owocowa, Tylna, Średnia, Przemysłowa.

W skład podobszaru B wchodzą ulice: Podgórna, Akademicka oraz teren Parku Poetów

Podobszar C to ulice: Batorego (od nr 61 do Harcerskiej), Obywatelska, Harcerska, Ludowa. Podobszar D to ulice: Energetyków (od Elektronowej do Batorego), Batorego (do Energetyków) oraz obszar Nowego Parku Winnego.

 

Artykuły powiązane: 

Przez miesiąc pytamy co chcecie zmienić?

- Rozmawiając o zagospodarowaniu niewielkich obszarów, takich jak podwórka, będziemy chodzić od drzwi do drzwi i pytać mieszkańców o ich oczekiwania – zapowiada dr Dorota Bazuń z Fundacji Partycypacja.