Dobrze zarządzaj swoją edukacją
Zdolni absolwenci wybierają pracę na uczelni. Robią doktoraty i habilitacje, awansują na profesorów uniwersytetu. Do grona absolwentów należy prezydent Zielonej Góry, dyrektorzy i kierownicy urzędów administracji publicznej, właściciele i menedżerowie przedsiębiorstw oraz organizacji społecznych. Jest to dowód na to, że wiedza, umiejętności praktyczne i kompetencje społeczne zdobyte podczas studiów pozwalają na osiągnięcie sukcesu zawodowego.
Zarządzanie to najstarszy, bo istniejący od 1990 r. i posiadający największą liczbę absolwentów kierunek prowadzony w instytucie. Po jego ukończeniu można zasilić kadry kierownicze w przedsiębiorstwach, urzędach administracji państwowej, w sektorze finansowym, leczniczym i społecznym.
Dużym zainteresowaniem cieszą się studia na kierunku logistyka. Praktyczny profil studiów pozwala na zatrudnianie absolwentów w przedsiębiorstwach transportowych i spedycyjnych oraz zajmujących się produkcją przemysłową, handlem, usługami, administracją państwową, infrastrukturą miejską.
Na atrakcyjności zyskuje kierunek bezpieczeństwo narodowe. Absolwent posiada specjalistyczną wiedzę dotyczącą pracy zawodowej w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w organizacjach samorządowych i administracji państwowej.
Pracownicy instytutu realizują również zajęcia na kierunku ekonomia, który jest prowadzony przez kadrę naukową Instytutu Ekonomii i Finansów. Oba instytuty ściśle współpracują z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania. Studia prowadzone są na trzech stopniach: licencjackie, inżynierskie (w przypadku logistyki), magisterskie i doktoranckie.
W instytucie prowadzone są także studia podyplomowe, które w dużej mierze nastawione są na praktyczne aspekty funkcjonowania biznesu. Ponad połowa prowadzących zajęcia to praktycy z całej Polski, z wieloletnim doświadczeniem. Od 3 lat prowadzone są studia na dwóch kierunkach: logistyka oraz transport i spedycja. Wychodząc na potrzeby współczesnego biznesu, pojawiły się nowe, atrakcyjne kierunki: zarządzanie sprzedażą, zarządzanie projektami, współczesne metody i koncepcje zarządzania małym i średnim przedsiębiorstwem, modelowanie i symulacje procesów w logistyce i produkcji. Dają one pracownikom możliwość poszerzenia swoich kompetencji i wiedzy, a w konsekwencji awans.
W instytucie uczy się wielu zdolnych i ambitnych studentów. Przykładem może być student III roku kierunku logistyka - Maciej Koszorek, który w tym roku otrzymał Stypendium Ministra Edukacji i Nauki. Niebawem wyjedzie na staż do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, który również jest pokłosiem wygranego konkursu. W ostatnich 5 latach takich wyróżnień w formie stypendium ministerialnego było blisko 20.
Wielu studentów już w trakcie nauki podejmuje pracę, a to świadczy o zapotrzebowaniu w naszym regionie na osoby z takim wykształceniem kierunkowym. Pracownicy instytutu współpracują z lokalnymi firmami i chętnie wpierają wszystkie inicjatywy biznesu na rzecz polskiej nauki.
Katarzyna Doszczak
Mówią uczestnicy:
* Kamila: - Dzięki ukończonym studiom podyplomowym z logistyki udało mi się zmienić pracę na stanowisko: specjalista ds. planowania produkcji i zarządzania towarem. To, co mnie zawsze interesowało. Praca na SAPie – to nowe doświadczenie dla mnie i dużo nauki. Studia podyplomowe z pewnością przyczyniły się do otrzymania oferty współpracy.
* Monika: - Dzięki studiom podyplomowym zmotywowałam się do dalszego rozwoju. Dzięki wykładowcom, którzy w większości są jednocześnie aktywni zawodowo, a więc są doświadczonymi praktykami, poznałam wiele rozwiązań, co pomogło mi w rozwoju kariery oraz zdobyciu awansu.