Wspólnie kręcimy kilometry dla Zielonej Góry
Zasady akcji są proste. Rowerzyści pobierają darmową aplikację („Aktywne Miasta”- Google Play lub App Store) rejestrującą trasy i ich długości. Gromadzą punkty dla miasta i drużyn, bez względu na to, w jakim miejscu na świecie się znajdują.
- Zielona Góra trzeci raz powalczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski - mówił prezydent Marcin Pabierowski. - Osiągamy bardzo dobre wyniki w rywalizacji, ale może być lepiej. Ta inicjatywa to promocja sportu, rekreacji, zdrowego trybu życia i ekologicznego środka transportu, którym jest rower. Rowerowa Stolica Polski to patriotyzm lokalny, bo chcemy, aby nasza kochana Zielona Góra była najlepsza w kraju na rowerze.
Krzysztof Fechner nie będzie się oszczędzał - Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski „mianował” mnie ambasadorem Rowerowej Stolicy Polski w całym kraju. W czerwcu nie zasiądę za kierownicą autobusu MZK, będę jeździł na rowerze po całej Polsce. Odwiedzę 20 miast - zdradził K. Fechner. - Kilometry zbiorę dla Zielonej Góry. Będę namawiał dzieci i młodzież szkolną, aby włączyli się do zabawy. Musimy odciągnąć ich od smartfonów.
Wiceprezydent Paweł Tonder zwrócił uwagę na bezpieczne poruszanie się jednośladem po mieście. - Według statystyk Polska jest światowym liderem, bo najwięcej osób deklaruje, że potrafi jeździć na rowerze - mówił P. Tonder. - A tylko 5 proc. osób ma właściwe zabezpieczenie. Apeluję, używajmy kasków rowerowych i świateł. Zachowajmy też ograniczone zaufanie do kierowców.
Sebastian Ciemnoczołowski, wicemarszałek lubuski, na rowerze pokonuje rocznie wiele kilometrów. - Cieszę się z inicjatywy. Od czterech lat przeznaczamy pół miliona złotych na promocję imprez kolarskich. W całym Lubuskiem budujemy ścieżki rowerowe - dodał S. Ciemnoczołowski.
Puchar Rowerowej Stolicy Polski wygra miasto, które uzyska najlepszy wynik w klasyfikacji ogólnej (suma kilometrów uczestników rywalizacji lokalnej dzielona przez liczbę mieszkańców miasta).
Miasto ogłasza też konkurs z nagrodami dla najlepszych rowerzystów i rowerzystek, użytkowników aplikacji „Aktywne Miasta”. Szczegóły na stronie www.zielona-gora.pl. Można się kontaktować z koordynatorami lokalnymi: Anną Szatkowską i Piotrem Dubickim, tel. 68 45 64 104, e-mail: a.szatkowska@um.zielona-gora.pl lub p.dubicki@um.zielona-gora.pl.
(rk)