Wielki mural na murach aresztu
- To jeden z pomysłów na uczczenie jubileuszu 800-lecia powstania miasta i 700-lecia uzyskania praw miejskich - tłumaczy prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów.
- My z chęcią się do niego włączyliśmy. Oddaliśmy miastu do dyspozycji mur okalający areszt, bo czujemy się częścią lokalnej społeczności i chcieliśmy wesprzeć obchody jubileuszu - tłumaczy Magdalena Wawrzyk, dyrektorka aresztu śledczego.
W miniony poniedziałek jury rozstrzygnęło ogólnopolski konkurs na mural. Wpłynęły cztery prace. Wygrał Łukasz Chwałek.
- Projekt przedstawia historię miasta ułożoną chronologicznie od lewej do prawej. Począwszy od 1222 r., w którym to Henryk Brodaty sprowadził pierwszych osadników, poprzez rok 1323, kiedy to Henryk IV nadał prawa miejskie - tłumaczy Ł. Chwałek. - Pokazuję w symboliczny sposób, jak Zielona Góra rozwijała się przez 800 lat do czasów współczesnych. Ostatnim obrazem jest wizja Zielonej Góry, miasta które wciąż się rozwija i patrzy w przyszłość.
Na całym muralu przewija się uniwersalny motyw winiarstwa oraz dobrej zabawy. W tej chwili artysta pracuje nad drobnymi korektami zgłoszonymi przez jury. Na przykład postaci książąt mają nawiązywać do portretów znajdujących się w zielonogórskim muzeum. Mural ma być gotowy na tegoroczne Winobranie.
(tc)